Londýnská základní škola Barclay zakázala dětem půst během muslimského postního měsíce ramadán, který začal ve středu. Odůvodňuje to tím, že již dříve některé děti následkem půstu omdlely či onemocněly a nebyly schopné se o hladu učit, uvádí BBC.

Během ramadánu nesmějí muslimové od východu do západu slunce jíst ani pít a jsou podrobeni i dalšímu odříkání. Po jeho skončení v polovině července následuje třídenní svátek íd al-fitr.

Ke kritikům denního půstu se podle BBC přidali někteří britští vědci. Měl by být podle nich zkrácen, protože není zdraví prospěšný. Ve Velké Británii totiž musí muslim vydržet o hladu déle než jeho kolegové na Blízkém východě, protože od východu do západu slunce ho dělí delší časový úsek. 

Smyslem ramadánu je především očištění od myšlenek a činů, jež se protiví islámu. Zřeknutí se pozemských radostí má dát možnost intenzivněji se soustředit na oddanost a službu bohu. Svátek íd al-fitr je naopak oslavou konce půstu a je příležitostí k radosti a k setkání s příbuznými a přáteli.

Po celé období ramadánu jedí muslimové datle, protože to byla jedna z prvních pěstovaných plodin na Blízkém východě. Datlovník s tlustým kmenem se stal starověkým symbolem pohostinnosti, odpočinku a míru. Datle zároveň poskytují rychlou dávku energie. Muslimové vaří dvě velká jídla před východem a po západu slunce. Podle New York Times dále podávají jídla s ořechy, mléčné výrobky, dezerty a sušenky či tradiční perský koláč se skořicí a kardamonem.

Ramadán začíná ve středu 17. června pro muslimy žijící v západní části Severní Ameriky. Končí pak ve středu 15. července. Pro obyvatele východu Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Evropy, Blízkého východu, Afriky a západních částí Asie, kam patří například Írán, ramadán trvá od středy 17. června do čtvrtka 16. července.

Pro východní část Asie, Austrálii a Nový Zéland je pak v rozmezí 18. června až 16. července. Konkrétní podrobnosti si mohou muslimové zjistit například prostřednictvím speciálního internetového kalkulátoru, který jim ukáže, kdy se postít v závislosti na zadané lokalitě.

Související