Helsinský divadelní sbor zaměřený na představení pro děti nahradil své dosavadní jméno Isis novým názvem Osiris. Divadelníci se k tomuto kroku podle finské televite YLE rozhodli kvůli tomu, že stejné jméno používá jako zkratku radikální organizace Islámský stát (IS). Pro toto islamistické hnutí se vedle zkratky IS používají mimo jiné i akronymy ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii) či ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě).

Finské divadlo jméno Isis zvolilo podle staroegyptské bohyně, ta je známá pod českým názvem Eset. Její kult byl značně populární a v době helénismu se rozšířil po celém antickém světě. Sbor si za svůj nový název vybral jméno jejího manžela Osirise (česky Usir).

Finští umělci nejsou jediní, kdo se kvůli islámským radikálům rozhodl změnit jméno. Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN, vyjmula ženské jméno Isis ze seznamu pro tichomořské hurikány. Stejného jména se vzdali i belgický výrobce čokolády či jistá britská kapitálová společnost.

Naopak helsinská překladatelská společnost Isis Translations se svého jména vzdát nehodlá. Loni kvůli tomu vydala prohlášení, ve kterém vyzvala média, aby používala ve zpravodajství o Islámském státu zkratku IS, a ne ISIS. Reagoval na to i ústav pro finský jazyk Kotus, který používání IS označil jako jednu z možností, zároveň ale upozornil, že stejnou zkratku má zavedený finský bulvární deník Ilta-Sanomat. Ilta-Sanomat je po sesterském listu Helsingin Sanomat druhým největším v zemi.

Související