Francie vytvoří 10 500 nových ubytovacích míst pro imigranty. Oznámila to ve středu tamní vláda. V novém plánu k dalšímu nakládání s ilegálními přistěhovalci ale podle médií také zdůraznila odhodlání vykazovat stále více podobných imigrantů ze země. Loni žádalo ve Francii o azyl asi 65 000 lidí, zatímco v centrech pro tyto žadatele z řad politických exulantů a humanitárních obětí je v zemi oficiálně jen kolem 30 000 míst.

Do začátku příštího roku se Paříž zavázala vybudovat 4 000 ubytovacích míst pro žadatele o azyl, 5 000 míst pro cizince, kteří již azyl mají a 1 500 míst pro běžence, kteří žijí ve špatných podmínkách v improvizovaných táborech a potřebují nezbytnou pomoc.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve zaměřil nový plán na tři hlavní oblasti - lépe přijímat žadatele o azyl, lépe ubytovávat přistěhovalce a lépe bojovat proti nelegální imigraci a jejím organizátorům. Podle ministra je ale třeba nelegální ekonomické imigranty ze země vykazovat.

Počítá se také s "novými opatřeními pro přípravu odjezdu" imigrantů z Francie. Socialistický ministr vnitra opatření neupřesnil, ale podle médií by mohlo jít o zvláštní střediska pro imigranty, které se úřady rozhodnou ze země vykázat.

Některé první komentáře označují plán za nesmělý. "Jedna dávka humanitární pomoci a jedna dávka vyhošťování. Plán předložený vládě k reakci Francie na přistěhovaleckou krizi v Evropě se podobá pečlivě namíchanému koktejlu s cílem odminovat téma, které je politicky výbušné. Hrozí ale, že se budou zlobit všichni," komentoval plány server deníku Le Monde.

Od 1. ledna překročilo nelegálně vnější hranice Evropské unie zhruba 100 000 imigrantů, zatímco za stejné období loňského roku jich bylo kolem 40 000. Zvýšil se počet běženců z míst válečných konfliktů jako je Sýrie či Libye.

Počet nelegálních přistěhovalců se zvýšil i ve Francii, která je ale především tranzitní zemí, kterou se cizinci snaží dostat do Británie a Skandinávie. Loni žádali o azyl ve Francii hlavně běženci z Konga, Číny a Bangladéše.