Neznámý útočník vnikl ve středu večer místního času do kostela v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína a zahájil palbu. Podle televizní stanice CNN je nejméně devět lidí mrtvých, osm z nich na místě, jeden člověk podlehl zraněním v nemocnici. Včetně střelce bylo v kostele 13 lidí.

Podle posledních informací FBI je vrahem jednadvacetiletý muž jménem Dylann Roof z jihokarolínského města Columbia. Totožnost útočníka na zveřejněné fotografii určil jeho strýc Carson Cowles.

"Čím víc se na něho dívám, tím víc jsem přesvědčen, že je to on," řekl novinářům Cowles.

V podvečer americká média oznámila, že byl Roof zadržen.

Podle šéfa charlestonské policie Grega Mullena se s největší pravděpodobností jednalo o zločin z nenávisti. Kostel navštěvovali hlavně lidé tmavé pleti. "Jediný důvod, proč by někdo šel do kostela střílet lidi, kteří se modlí, je nenávist," řekl i starosta města Joseph Riley.

Střelba se z kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu ozvala kolem deváté hodiny místního času. "Lidé se sešli na středeční večerní modlitbu, uctívali Boha. Jen hrozný člověk mohl přijít a zastřelit je. Je to zcela neúnosný a neuvěřitelný čin," dodal starosta.

Osm lidí zemřelo podle Mullena přímo na místě. Dva lidé byli z kostela převezeni do nemocnice, přičemž jeden z nich svým zraněním podlehl. O život přišli tři muži a šest žen. Mezi oběťmi je podle amerických médií také jednačtyřicetiletý pastor kostela Clement Pinckney. Dva další střelbu přežili bez zranění.

Podle informace přeživších návštěvníků kostela vrah během hrůzné scény nabil svou zbraň pětkrát. Pastor Pinckney se údajně pokoušel s ním hovořit. Roof mu prý jen řekl: "Musím to udělat. Znásilňujete naše ženy a vzali jste nám zemi."

Na střelbu už reagoval republikánský uchazeč o prezidentský úřad Jeb Bush. Podle původního oznámení agentury AFP odvolal setkání s voliči v Severní Karolíně, ale podle amerických sdělovacích prostředků měl být ve čtvrtek Bush právě v Charlestonu a předvolební setkání zrušil. Na svém twitterovém účtu uvedl, že je třeba se v Charlestonu soustředit na oběti a rodiny "postižené tragickými událostmi".

Také kandidátka demokratů Hillary Clintonová, která byla v rámci své kampaně v Charlestonu ve středu, na střelbu reagovala na Twitteru: "Hrozné zprávy z Charlestonu - mé myšlenky a modlitby jsou s vámi se všemi."

 

Související