Premiéři České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska se v pátek sejdou v Bratislavě na závěr slovenského předsednictví v tomto uskupení čtyř středoevropských zemí. Schůzky se zúčastní také francouzský prezident François Hollande. Česko bude na jednání zastupovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), dorazí i maďarský šéf vlády Viktor Orbán.

Předsedové vlád států visegrádské čtyřky (V4) a Hollande se podle slovenského ministerstva zahraničních věcí budou zabývat kromě jiného vývojem na Ukrajině, přípravou letošní velké klimatické konference v Paříži, otázkami energetické bezpečnosti, ekonomického růstu či bojem proti nezaměstnanosti. Očekává se, že státníci přijmou společné prohlášení.

Na samostatné schůzce by premiéři zemí V4 měli hovořit i o nadcházejícím summitu EU. Slovenský premiér Robert Fico hodlá na jednání nastolit otázku přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU. Státy visegrádské čtyřky už dříve odmítly povinné kvóty na převzetí uprchlíků, s jejichž přílivem se v EU potýkají zejména Itálie a Řecko.

Česko i Slovensko ale oznámily, že jsou připraveny na základě dobrovolnosti pomoci s řešením náporu uprchlíků. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že Česká republika by mohla přijímat přes tisíc uprchlíků ročně. Podle něj ale musí jít o lidi, které si země vybere a kteří se budou chtít integrovat. Slovenský premiér Fico tento týden bez bližších podrobností uvedl, že Slovensko je v otázce uprchlíků připraveno na dobrovolném principu pomoci, bude-li to potřebné.

Premiéři zemí visegrádské čtyřky budou hovořit také o nadcházejícím ročním českém předsednictví v tomto uskupení, které Česká republika převezme od Slovenska. Očekává se rovněž debata o obranné spolupráci, na jejímž zintenzivnění se na společné schůzce na Slovensku v dubnu dohodli ministři obrany zemí V4.

Kromě summitu a schůzky s Hollandem se předsedové vlád ČR, Maďarska, Polska a Slovenska odpoledne zúčastní v Bratislavě mezinárodní bezpečnostní konference Globsec, na kterou přijede promluvit také britský premiér David Cameron. Jedna ze sekcí programu je věnována ekonomickým otázkám ohledně energetiky a konkurenceschopnosti zemí V4.

Související