Zemím Evropské unie se příliš nedaří naplňovat sankce namířené v souvislosti s konfliktem na Ukrajině proti soukromým osobám v Rusku. Z rozsáhlých rešerší, které společně vypracovalo sedm velkých evropských deníků, vyplývá, že se úřadům příliš nedaří blokovat majetek, jenž má celkem 151 lidí z unijního sankčního seznamu uložen ve státech osmadvacítky. Devět zemí včetně Slovenska ještě nezmrazilo vůbec žádný ruský majetek, dalším státům se podařilo dohledat jen velmi malé sumy, napsal v pátek jeden ze zúčastněných deníků, německý Die Welt.

"Sankce proti soukromým osobám jsou v podstatě neúčinné," uvedl Die Welt v titulku. Podle něj novináři zjistili, že se ve Španělsku, na Maltě, ve Finsku, Chorvatsku, Slovinsku, Slovensku, Maďarsku, Irsku a v Litvě protiruské sankce ještě majetku žádné z osob na seznamu Evropské unie nedotkly. V řadě dalších zemí jsou pak úspěchy úřadů při blokování bankovních účtů a dalšího jmění jen velmi omezené. Například ve Švédsku zatím obstavili jen sumu 200 eur; na Kypru, který si Rusové jako místo podnikání a ukládání majetku obzvláště oblíbili, bylo zmrazeno jen 120 tisíc eur. 

V Německu zatím úřady zakázaly ruským fyzickým osobám a organizacím přístup k sumě 123 343 eur, sankce ale postihly třeba majetek čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Jeho dva tamní dostihoví koně nesmějí získávat peníze z dotací při závodech ani je nelze prodat. Zákaz se týká i dalších Kadyrovových koní ustájených v Česku.

Diplomaté členských zemí Evropské unie se ve středu shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Na sankčním seznamu EU je nyní zařazeno 151 jednotlivců a 37 subjektů, kromě toho unie zakazuje export určitých technologií do Ruska a omezuje ruský přístup na finanční trhy. Vlastní protiruské sankce vyhlásily i další země světa, včetně USA a Kanady.

Související