Ruská ekonomika navzdory předpovědím neprožívá větší krizi, inflaci se daří držet pod kontrolou, kurz rublu je stabilnější a banky se přizpůsobily novým podmínkám, řekl v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradě ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň obvinil USA z vyvolání ukrajinské krize a vyzval západní státy, aby se nevměšovaly do ruských vnitřních záležitostí.

Putin začal k účastníkům fóra hovořit se zhruba půlhodinovým zpožděním a projev zahájil chválou ruského hospodářství. Západní sankce podle Putina de facto Rusku prospívají. Čím víc bude Rusku do cesty kladeno vnějších překážek, tím otevřenější a svobodnější se podle něj země stane.

"Otevřeně diskutujeme o úspěších a obtížích, kterým čelíme," řekl Putin na začátku řeči. Přiznal, že ruská ekonomika je na tom hůř než loni. Zahraniční kapitál je omezený a klesá poptávka. "Ještě na konci loňského roku nám předpovídali hlubokou krizi. To se nestalo. Stabilizovali jsme situaci, neutralizovali negativní výkyvy a obdobím těžkostí procházíme sebevědomě. Stalo se tak především proto, že Rusko je dostatečně odolné," řekl prezident.

Putin a čtyřicet raketometčíků - čtěte ZDE

Prezident poté oznámil, že Moskva plánuje investiční pobídky, chce zmrazit daně na čtyři roky a podpoří vědu a technologické inovace. Rusko nechce být izolováno od globální ekonomiky. Spolupráce se Západem prý podle něj bude i přes diplomatické neshody pokračovat. "Dialog je v našem společném zájmu," řekl Putin.

"Chceme svobodnější a otevřenější Rusko," řekl Putin, který ve své řeči kladl důraz na moderní technologie. Vývoz hi-tech produktů od začátku roku vzrostl o sedm procent. Rozpočet země je podle Putina stabilní a bankovní sektor se prý přizpůsobil novým podmínkám. Nezaměstnanost je v Rusku na úrovni 5,8 procenta. Inflace je poté, co dosáhla vrcholu, pod kontrolou.

"Chceme se naučit vyrábět kvalitní výrobky, které budou konkurenceschopné ve světě. Na vnější omezení nereagujeme uzavřením ekonomiky, ale otevřením a svobodou. Hledáme nové partnery a nové integrační partnery," řekl Putin, který zmínil, že již vznikají nové zahraniční závody. 

Putin chce zlepšit podnikatelské klima a vytvořit svobodné prostředí pro investory. Navrhuje na čtyři roky zafixovat daňové zatížení, aby investoři mohli střednědobě plánovat svoji aktivitu v Rusku. Prezident zároveň zmínil možnost vyhlásit daňové prázdniny. 

Ekonomické fórum v Petrohradu má podtitul "Čas jednat: Sdílené cesty ke stabilitě a růstu". Na akci jsou mimo jiné pozváni představitelé zemí BRICS.

Reakce na Západ

Ruský prezident zopakoval stanovisko Moskvy k ukrajinskému konfliktu a z jeho vyvolání obvinil Spojené státy. Příčinou nynější krize na Ukrajině není ruská politika, ale podpora, kterou Západ poskytoval "protiústavnímu" převratu v Kyjevě, řekl Putin v odpovědi na dotaz účastníků konference.

Rusko je podle prezidenta připraveno vyvíjet tlak na východoukrajinské separatisty, ale i Západ by měl přesvědčit Kyjev o nutnosti přispět k nalezení kompromisu. "Jakmile padne politické rozhodnutí, zbraně na východě Ukrajině nebudou," prohlásil Putin.

Západní státy by se podle šéfa Kremlu neměly vměšovat do vnitřních ruských záležitostí a nikdo by s Moskvou neměl hovořit jazykem ultimát. Spojené státy vytrvale vnucují Rusku své hodnoty, ale Moskva bude sama určovat své potřeby a zájmy, upozornil Putin.

Související