Premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4) nebo jejich zástupci v pátek spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem při jednání v Bratislavě odmítli přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie na základě kvót. Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko jsou podle slovenského premiéra Roberta Fica ale připravené pomoci řešit migrační krizi na základě dobrovolnosti.

"Jsme připraveni hovořit o tom, jak pomoci lidem, kteří tuto pomoc potřebují. Dobrovolný přístup může být efektivnější a užitečnější než stanovení kvót," řekl novinářům Fico, podle kterého je zapotřebí zabývat se problémem migrace v regionech, odkud uprchlíci do EU přicházejí.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky je řešením stávajícího náporu migrantů v Evropské unii dohoda s africkými státy o návratu uprchlíků, již nezískají v Evropě azyl. Řekl to po schůzce s britským premiérem Davidem Cameronem v Bratislavě. Cameron podle něj sdílí stejný názor.

Sobotka za vhodný model v této souvislosti zmínil dřívější dohodu mezi Španělskem a Marokem o návratu migrantů, kteří do Španělska směřovali pouze z ekonomických důvodů, zpět do této severoafrické země.

Podle Sobotky jsou zmiňovaná opatření pravděpodobně jedinou možností, jak zastavit příliv uprchlíků do EU. "Rozhodně to nebude otázka týdnů nebo měsíců. Bude to také vyžadovat ekonomickou aktivitu ze strany Evropské unie a členských států, abychom zemím, jako je Libye, Eritrea a další, byli schopni ekonomicky pomoci, aby se tam situace stabilizovala," řekl Sobotka.

"Součástí našeho společného stanoviska bude odmítnutí systému kvót, podpora opatření ke stabilizaci zemí, ze kterých pocházejí migranti včetně podpory například zřízení táborů na území těchto zemí," řekl Sobotka po schůzce s kolegy ze zemí V4. Uvedl také, že ČR nabídla možnost pobytu pro zhruba 70 lidí, kteří se nacházejí v uprchlických táborech v Sýrii.

"Shodli jsme se v tom, že řešením je stabilizovat situaci v Libyi, dohodnout se s jednotlivými africkými zeměmi a zajistit takový systém, aby ti uprchlíci, kteří přijdou do Evropy a nezískají v Evropě azyl na základě našich zákonů, mohli být vráceni do zemí původu," řekl Sobotka, jenž se ve slovenské metropoli zúčastnil schůzky premiérů zemí visegrádské čtyřky s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Proti povinným kvótám ohledně uprchlíků se postavil také Hollande. "Správný postup je, abychom měli globální politiku a solidaritu zemí na základě dobrovolnosti. Evropa musí v první řadě řešit samotné důvody, které vedly k migraci. Ekonomická migrace by neměla být zahrnuta do mechanismu žádostí o azyl," řekl francouzský prezident.

Státníci na schůzce hovořili také o přípravě konference o ochraně klimatu, která se bude konat v Paříži. "Česká republika se aktivně podílí na mezinárodním vyjednávání nové smlouvy o ochraně klimatu a jednoznačně podporuje její přijetí," řekl Sobotka.

Zástupci zemí V4 a Francie, z nichž členy eurozóny nejsou ČR, Maďarsko ani Polsko, se během jednání nevyhnuli také dluhové krizi v Řecku, které se s věřiteli dosud nedohodlo na pokračování záchranného program. "Čas, který zůstává, musí být využit k tomu, aby rozhovory vyústily v konkrétní řešení. Je třeba, aby Řecko mělo možnost setrvat v eurozóně, i Řecko ale musí učinit rozhodnutí, která jsou očekávána, uvedl Hollande.

Země V4 podle Fica projevily zájem o to, aby tranzit ruského plynu do západní Evropy byl zachován. Rusko plánuje v budoucnu zastavit přepravu suroviny přes Ukrajinu, s níž se Moskva dostala v minulosti do sporu o platby za plyn.