Počet teroristických útoků se po celém světě loni meziročně zvýšil o více než třetinu a počet mrtvých v důsledku těchto činů vzrostl o 81 procent. Vyplývá to z výroční zprávy amerického ministerstva zahraničí o terorismu, která byla v pátek zveřejněna ve Washingtonu. V roce 2014 podle zprávy zahynulo ve světě v důsledku 13 500 teroristických útoků téměř 33 000 lidí.

V roce 2013 přitom bylo zaznamenáno zhruba 10 000 útoků s více než 18 000 oběťmi na životech, stojí v americkém dokumentu. Výrazné meziroční zvýšení je zejména důsledkem rostoucí aktivity teroristů v Iráku, Afghánistánu a Nigérii. Útoky jsou podle amerického ministerstva stále brutálnější: loni bylo zaznamenáno dvacet teroristických akcí s počtem obětí větším než sto, zatímco v roce 2013 byly takové útoky dva. Počet únosů stoupl z 3 137 v roce 2013 na loňských 9 428.

Mezi nejnebezpečnější organizace se řadí Islámský stát a nigerijští extremisté z Boko Haram. Téměř dvě třetiny akcí teroristů a 80 procent mrtvých připadá na Irák, Sýrii, Nigérii, Pákistán, Afghánistán a Indii. Teroristické útoky ale loni postihly 95 zemí světa, uvádí dokument.

Zpráva americké diplomacie varuje před bezprecedentním zabíráním nových území v Iráku a v Sýrii bojovníky Islámského státu. Vzrůstá rovněž schopnost teroristů verbovat do svých řad cizince. Zvyšuje se počet osamělých útočníků operujících v západních státech a roste brutalita metod zastrašování civilního obyvatelstva.

Související