Sedm bojovníků afghánského hnutí Tálibán v pondělí zahynulo při útoku na sídlo parlamentu v metropoli Kábulu. Před budovou se nejprve odpálil sebevražedný atentátník v automobilu, poté se rozpoutala přestřelka mezi rebely a členy bezpečnostních sil. Poslanci v tu chvíli zasedali uvnitř, aby potvrdili jmenování nového ministra obrany. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra, podle něhož jsou všichni zákonodárci v pořádku. Usmrceni byli dva civilisté a 31 dalších utrpělo zranění, sdělila agentura AP.

Mluvčí ministerstva vnitra Sádik Sádikkí uvedl, že nejdřív před vchodem do parlamentu aktivoval nálož ve svém automobilu sebevražedný útočník, pak se do objektu pokusili vtrhnout další ozbrojenci, ale bezpečnostní složky je zatlačily zpátky. Šest islamistů se nakonec ukrylo v blízké rozestavěné budově a přestřelka pokračovala.

Zhruba dvě hodiny po zahájení útoku mluvčí kábulské policie Abdulláh Karímí oznámil, že všech šest příslušníků Tálibánu bylo zabito.

Agentura AP uvedla, že ze vchodu do parlamentu se po explozi šířil černý kouř. Na místo rychle přijely sanitky. Jednání poslanců vysílala v přímém přenosu afghánská televize a na záběrech bylo patrné, jak krátce po výbuchu poslanci sídlo parlamentu na západě Kábulu opouštějí. Obětí útoku se stala jedna žena a desetiletá dívka, uvedl Karímí. Stovky dětí byly rovněž evakuovány z nedaleké školy.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Sádika Sádikkího nejdřív před vchodem do parlamentu aktivoval nálož ve svém voze sebevražedný útočník, pak se do objektu pokusili vtrhnout další ozbrojenci, ale bezpečnostní složky je zatlačily zpátky. Islamisté se nakonec ukryli v blízké rozestavěné budově. Stovky dětí byly rovněž evakuovány z nedaleké školy.

Tálibán se k útoku přihlásil v prohlášení svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida na Twitteru. Zákonodárci měli na pondělním zasedání potvrdit jmenování Masúma Stanikzáího do funkce ministra obrany po devíti měsících, kdy byla tato pozice neobsazená. Exploze se ozvala brzy poté, co Stanikzáí do parlamentu dorazil. 

Islamisté nedávno zahájili svou jarní ofenzivu, která každoročně přichází po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky se opět zprůchodní. Z několika afghánských provincií byly v uplynulých týdnech hlášeny prudké boje a sám Kábul byl svědkem série útoků.

Afghánská armáda má problémy zastavit Tálibán poté, co zahraniční bojové jednotky ukončily loni oficiálně v Afghánistánu svou bojovou misi. Během posledních dvou dnů Tálibán dobyl dva okresy v provincii Kunduz na severu země, který doposud zůstával převážně mimo dosah hnutí.

Související