Britská policie v sobotu v Londýně zatkla šéfa rwandské tajné služby, kterého španělská justice viní z podílu na spáchání genocidy v roce 1994. S odvoláním na britské ministerstvo zahraničí o tom v úterý informoval zpravodajský web BBC.

"Londýnská policie nás informovala, že 20. června zatkla generála, velitele rwandských zpravodajských a bezpečnostních služeb, a to na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydaného španělskými úřady," uvedl mluvčí ministerstva. Policie Karekeho údajně zadržela na letišti Heathrow, ve vazbě zůstane prozatím do čtvrtka.

Čtyřiapadesátiletý generál čelí obvinění z toho, že během rwandské genocidy v roce 1994 z pozice šéfa vojenského zpravodajství nařídil masakr menšinových Tutsiů. Španělská justice ho chce soudit mimo jiné i kvůli podílu na smrti tří Španělů, kteří ve Rwandě pracovali pro humanitární organizaci Médicos del Mundo.

Rwandský velvyslanec ve Spojeném království Karekeho zatčení označil za "urážku". Rwandská ministryně zahraničí Louise Mushikiwaboová na sociální síti Twitter obvinila západní země ze snahy "ponižovat Afričany".

Na Karekeho, který je rovněž členem vládní Rwandské vlastenecké fronty prezidenta Paula Kagameho, a 39 dalších současných či bývalých představitelů rwandské armády vydal španělský soud zatykač kvůli údajným válečným zločinům už v roce 2008.

Rwandská genocida bývá označována za poslední genocidu 20. století. Násilnosti vypukly ze 6. na 7. dubna 1994 a během sta dní většinoví Hutuové zmasakrovali na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. Asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů a na 1,6 milionu se jich uchýlilo do zahraničí.

Související