Ruská anexe ukrajinského Krymu je tragédií, k níž by nedošlo, nebýt loňského únorového převratu na Ukrajině. Prohlásil to svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Donbas, kde po změně vlády propuklo proruské povstání, musí zůstat součástí Ukrajiny, řekl exprezident v rozhovoru, který publikovala ruská služba rozhlasové stanice BBC.

Janukovyč odmítl odpovědnost za stovku mrtvých Ukrajinců, kteří přišli o život během loňských nepokojů v centru Kyjeva, jež vedly k jeho svržení. "Jsem proti jakémukoliv použití síly, nemluvě o střelbě. Byl jsem proti krveprolití," řekl exprezident, který po útěku z Ukrajiny žije v Rusku. Dodal nicméně, že ukrajinské pořádkové síly měly právo použít proti demonstrantům zbraně.

Příkaz ke střelbě prý ale Janukovyč nevydal. Připustil ovšem, že nepodnikl dostatek kroků potřebných k tomu, aby krveprolití zabránil. "Nezříkám se odpovědnosti," řekl BBC politik, který se stále označuje za legitimního ukrajinského prezidenta.

Válka v Donbasu je pro Janukovyče noční můrou. "To, co se tam stalo, je velmi špatné. Z této situace je třeba najít cestu ven," prohlásil exprezident a vyzval Spojené státy, aby přinutily Kyjev k přímému jednání s povstalci. Nové ukrajinské vedení podle Janukovyče zničilo Ukrajinu a zatáhlo do válečného konfliktu celý svět.

Janukovyč loni v únoru uprchl z Ukrajiny za pomoci agentů ruské vojenské rozvědky, jak nedávno prozradil ruský prezident Vladimir Putin. Přestože politik, označovaný za proruského, se po útěku z Ukrajiny za svou vstřícnost vůči Moskvě přílišného vděku nedočkal, ruské úřady jeho přebývání v ruském Rostově na Donu tolerují.

Zda Janukovyč požádal v Rusku o azyl, odmítá Moskva prozradit. Na Ukrajině je stíhán za zneužití moci a nezákonné obohacování, v lednu byl zařazen na seznam hledaných osob Interpolu.

Související