Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v noci na čtvrtek zahájili útoky na syrskou armádu a kurdské milice v provincii Hasaká a ve městě Kobani. Ve vesnici poblíž Kobani zastřelili 20 civilistů, mezi nimiž byly i ženy s dětmi. Oznámila to syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Na jihu Sýrie podle agentury AP vzbouřenci zahájili ofenzívu ve snaze dobýt město Dará. Agentura AFP tvrdí, že v této oblasti bojují radikálové napojení na al-Káidu, tedy lidé z fronty an-Nusra a skupiny Ahrár aš-Šám, a že proti vojsku a jeho spojencům nasadili minomety a těžkou artilerii.

Syrská státní televize oznámila, že se radikálové do Kobani dostali z turecké strany hranice, což Turecko kategoricky popřelo. Podle místních úřadů je prokazatelné, že bojovníci IS do Kobani přišli ze syrského Džarábulusu, který leží západně od města.

Bojovníci Islámského státu loni obsadili Kobani a udrželi se tam čtyři měsíce, dokud je kurdské milice s pomocí letectva mezinárodní koalice v lednu neporazily. V noci na čtvrtek do Kobani proniklo několik lidí z IS společně se sebevražedným atentátníkem, který u hranice nejprve odpálil nálož a pak následovala přestřelka. Podle místních zdravotníků v bojích padlo 12 lidí, dalších 70 jich bylo zraněno.

Islámský stát se snaží získat i město Hasaká, které leží na severovýchodě Sýrie. Od středy tam v bojích padlo 20 členů této organizace a asi tři desítky obránců. Podle médií se stále bojuje. Město, které je střediskem stejnojmenné provincie, ovládají částečně Kurdové a částečně vládní síly. Podle čerstvých zpráv bojovníci IS vstoupili do několika čtvrtí držených vojskem. Státní televize hlásí boje v jižní části města. Členové IS prý zajali několik lidí a hned je zabíjejí. Byl mezi nimi i šéf vojenské ubytovny.

V bojích o město Hasaká padlo od středy 20 členů IS a asi tři desítky obránců. Podle médií se stále bojuje. Město, které je střediskem stejnojmenné provincie, ovládají částečně Kurdové a částečně vládní síly.

Ofenzíva proti městu Dará, kde v roce 2011 začala vzpoura proti prezidentu Bašáru Asadovi a které nyní kontrolují vládní síly, si už vyžádala nejméně sedm mrtvých obyvatel a zranění dalších 13, uvedla syrská státní televize. Město se prý ocitlo bez elektřiny poté, co rebelové zasáhly hlavní místní elektrárnu severně od Dará.

Syrský konflikt si od jara 2011 vyžádal na 230 tisíc obětí. Ze Sýrie uprchlo více než tři miliony Syřanů a skoro osm milionů je jich na útěku z domovů ve vlastní zemi.

Související