Cestovní kanceláře z celé Evropy evakuují po pátečním teroristickém útoku z Tuniska tisíce svých zákazníků a ruší zájezdy, které plánovaly do této severoafrické země vypravit v následujících týdnech. Atentátník v letovisku Súsa zabil 38 lidí, většinou turistů. Samotného útočníka zneškodnila následně místní policie. Češi podle cestovních kanceláří vesměs zájem o předčasný návrat do vlasti nemají, jen zhruba 40 českých návštěvníků, kteří bydlí v hotelu vedle místa útoku, chce domů. 

Ministerstvo zahraničních věcí o skupině ví a stará se o její návrat, primárně by ho ale podle mluvčí Michaely Lagronové měla řešit cestovní kancelář. Ta potvrdila, že se situací zabývá spolu s ministerstvem, sehnat volné letenky je ale podle ní den po útoku problém.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chápe, že turisté, kteří jsou ubytováni 150 metrů od páteční tragedie, mohou jen těžko pokračovat v rekreaci, řekl České televizi. Dodal, že Česká republika posílila diplomatické zastoupení v Tunisku a že se při problémech na diplomaty mají čeští občané obracet.

Zvýšená bezpečnostní opatření podle české turistky v Súse vidět nejsou a na pláž, kde v pátek útočník na turisty střílel, je už volný přístup. 

Ministerstvo podle pátečního sdělení zatím nemá informace o tom, že by mezi mrtvými byli čeští občané, situaci ale prověřuje. Ani mezi zraněnými zřejmě žádný Čech není. Vyplývá to ze zprávy agentury AP, která s odvoláním na mluvčího tuniského ministerstva zdravotnictví napsala, že byla zjištěna totožnost všech postižených kromě jediného. Je mezi nimi 25 Britů, tři Belgičané, Němec, Ukrajinec, Rus a sedm Tunisanů.

Úřad také uvedl, že zatím nebude doporučovat, aby Češi do Tuniska nejezdili, protože útok "stále vnímá jako ojedinělý čin". Mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová nicméně dodala, že "samozřejmě platí, že lidé mají dodržovat bezpečnostní opatření, která v zemi jsou". Sdělila též, že do Tuniska zatím nebyl poslán letecký speciál. Zvýšený zájem o návrat do ČR prý zatím není a cestovní kanceláře jsou situaci schopné zvládnout.

Atentátník útočil na hotely Bellevue, Royal Kenz a Rui Imperial Marhaba. Do těchto hotelů vypravují zájezdy české cestovní kanceláře Aeolus, Azur Reizen, Best Reisen, Blue Style, Exim tours, Fischer či Maxi Reisen. V letovisku je nyní kolem tisíce českých turistů.

Cestovní kanceláře Exim tous, Firo-tour, CK Fischer a Blue Style uvedly, že turistům, kteří mají koupen zájezd do Tuniska, nabídnou v případě jejich zájmu bezplatnou výměnu destinace.

"Klientům, kteří jsou nyní v Tunisku a budou se chtít vrátit dříve, se pokusíme zajistit návrat na nejbližších letech," uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

"Ministerstvo zahraničí situaci sleduje, předpokládám, že vyhodnotí i tento stávající útok. Myslím, že je potřeba si uvědomit, že Tunisko leží v bezprostřední blízkosti Libye. Ta je dnes válečnou zónou, kde spolu bojují znepřátelené frakce, bezpečnostní situace v Tunisku tedy není ideální. Předpokládám, že ministerstvo zahraničí vydá upozornění, pokud bude mít potřebné poznatky," uvedl v pátečním prohlášení premiér Bohuslav Sobotka.

Zato britské cestovní kanceláře vypravily v sobotu do Tuniska přinejmenším deset letadel. Do vlasti během dne přepraví údajně až tisíce klientů. Zrušily navíc všechny plánované lety do Tuniska, které se měly uskutečnit příští týden. Některé agentury, například Thomson či Thomas Cook, nabídly svým klientům bezplatné zrušení zájezdů i v následujících termínech.

Největší britská asociace cestovních kanceláří ABTA odhaduje, že na území celého Tuniska v současnosti tráví svou dovolenou asi 20 000 občanů Spojeného království. V samotné Súse, kde se krvavý útok v pátek odehrál, pobývalo asi 2500 Britů. Podle tuniského premiéra Habíba Sída tvoří právě Britové většinu obětí atentátu. Z deseti zatím identifikovaných těl patřilo osm občanům Spojeného království. Další dvě oběti pocházely z Belgie a Německa.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes uvedl, že si na schůzku na ministerstvo pozval zástupce cestovních kanceláří. Chce je vyzvat, aby zajistili z Tuniska návrat všech francouzských občanů, kteří o to požádají.

V sobotu do Bratislavy z Tuniska přiletěl také první stroj se slovenskými turisty. Šlo o dlouhodobě plánovaný let, dvacet neobsazených míst ale cestovní kancelář Satur zaplnila lidmi, kteří požádali o předčasný návrat. Pro dalších více než 160 Slováků, kteří chtějí Tunisko opustit, dnes Bratislava vyšle vládní speciál, uvedl podle Denníku N mluvčí ministerstva zahraničí Peter Stano. Podle slovenských cestovních kanceláří je však nyní na dovolené v Tunisku celkem asi 600 občanů Slovenska.

S evakuací svých německých klientů začala podle DPA také TUI, největší cestovní kancelář v Evropě. V noci na dnešek do Německa dorazilo prvních 80 lidí. Dalších 120 dorazí prý ještě během dne. V Súse měla kancelář asi 260 klientů ve čtyřech hotelech, v celém Tunisku asi 3800.

Zájezdy do Tuniska v celém zbytku letní sezony zrušila řada velkých cestovních kanceláří z Dánska, Švédska a Norska, ačkoliv žádné ze skandinávských ministerstev vnitra přímo nevyzvalo občany, aby do severoafrické země vůbec necestovali.

Většina z 39 obětí jsou Britové

Mladý atentátník v pátek zaútočil na turisty na plážích před hotely ve východotuniském městě Súsa a usmrtil 39 lidí. Atentátník zabil celkem 38 lidí, převážně turistů, a dalších 36 zranil. Třicátou devátou obětí je sám atentátník, kterého policie zastřelila. K zodpovědnosti za útok se v prohlášení na twitterovém účtu přihlásila organizace Islámský stát. Premiér Habíb Síd oznámil posílení bezpečnostních opatření v zemi, armáda prý do služby povolá záložníky.

Identifikace obětí podle premiéra Sída probíhá poměrně pomalu, protože většina obětí zahynula na pláži či v okolí bazénu, a neměla tak u sebe žádné doklady.

Útočníka se policii podařilo zabít na místě útoku. Jde prý o tuniského studenta pocházejícího z provincie Siljána na západ od metropole Tunisu, který studoval ve městě Kajruván. Narodil se v roce 1992. Policie o něm prý neměla dosud žádné záznamy. Podle prvotních výsledků vyšetřování, které veřejnosti dnes představil premiér Síd, nikdy nevycestoval z Tuniska do zahraničí.

Tunisko nyní bude muset podle premiéra Sída přijmout "bolestivá, ale nutná" bezpečnostní opatření. Prvním z nich podle něj bude povolání záložníků do aktivní služby, kteří budou hlídkovat po celé zemi. "Žádná země není v bezpečí před terorismem. Potřebujeme globální strategii pro všechny demokratické země," dodal.

Británie už v souvislosti s pátečními útoky v Tunisku, Kuvajtu a Francii posílila bezpečnostní opatření, především na velkých veřejných akcích. Britské policii se podle listu The Guardian dokonce prý podařilo zmařit chystaný útok na sobotní přehlídku u příležitosti Dne ozbrojených sil. Premiér David Cameron kvůli bezpečnostní situaci na dnešek svolal schůzku krizového výboru Cobra. Britské cestovní agentury začaly už v pátek z Tuniska evakuovat své klienty, kterých tu v době útoku pobývalo asi 2500. 

"Jeden terorista se dostal do hotelových budov zadním vchodem a začal pak střílet na hosty uvnitř, a to na cizince i na Tunisany," uvedl mluvčí tuniského ministerstva vnitra. Útočníka se podařilo zabít na místě. Jde prý o tuniského studenta pocházejícího z města Kajruván, o kterém dosud policie neměla žádné záznamy.

Podle svědků vypadal atentátník jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikovu střílet na turisty. Z pláže prošel bazénem do hotelu Imperial a neustále pálil na všechny okolo sebe.

"Myslela jsem si, že jde o ohňostroj, a pak jsem viděla, jak lidé prchají. Uvědomila jsem si, že je to střelba. Číšníci a ochranka začali volat ´utíkejte, utíkejte´," popsala událost irskému rozhlasu Irka Elizabeth O'Brienová, která byla v sousedním hotelu se svými syny.

Atentátník prý také házel granáty a jeho řádění trvalo zhruba 30 minut. Na těle měl rovněž připevněnou výbušninu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Podle jednoho z turistů, kterého citovala britská BBC, přijel útočník na pláž lodí.

Svědek v tuniském letovisku viděl, jak teroristé zabíjeli

Český prezident Miloš Zeman dal útok do souvislosti s organizací Islámský stát. Označil toto hnutí za "rakovinu" a páteční teroristickou akci v Tunisku za její "metastázi".

Proti Islámskému státu se musí bojovat ničením jeho základen, prohlásil prezident.

Teroristé v pátek zaútočili také na mešitu v Kuvajtu a na továrnu ve Francii. Podle amerických vyšetřovatelů nebyly útoky koordinovány.

Na sociálních sítích se v souvislosti s teroristickým útokem rozšiřuje heslo s názvem tuniské turistické oblasti, které odkazuje na lednový útok v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. 

Tunisko je v pohotovosti od březnového atentátu na muzeum Bárdá v tuniské metropoli. Zahynulo při něm 22 lidí, z nichž většina byli turisté. Země se snaží obnovit důvěru návštěvníků, avšak další útok na turisty k tomu nepřispěje.

Do Tuniska loni podle údajů Českého statistického úřadu vycestovalo na dovolenou 77 000 českých turistů, v roce 2013 jich bylo 115 000.

Svědek v tuniském letovisku viděl, jak teroristé zabíjeli