Nejvyšší soud Spojených států v pátek rozhodl, že homosexuálové a lesbičky ve všech 50 státech Unie mají právo uzavírat sňatky. Dosud sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance bude muset od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA, informovala agentura AP.

Nejvyšší soud v pátek konstatoval, že ústava zaručuje homosexuálním párům v celé zemi právo na sňatek.

Devítičlenný senát Nejvyššího soudu USA rozhodl ve prospěch homosexuálů poměrem hlasů pět ku čtyřem. Pět soudců je přitom považováno spíše za konzervativně zaměřené.

Rozhodnutí soudců je zatím největším úspěchem bojovníků za rovná práva homosexuálů. Prezident Barack Obama už verdikt na Twitteru označil za významný krok na cestě ke zrovnoprávnění gayů a lesbiček.

Před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu se v pátek podle amerických médií shromáždily tisícovky zastánců sňatků osob stejného pohlaví.

Po oznámení průlomového rozhodnutí lidé propukli v jásot a objímali se.

V České republice mohou homosexuální páry uzavírat registrované partnerství od července 2006.

Jako první země na světě uzákonilo registrované partnerství osob téhož pohlaví v roce 1989 Dánsko a v roce 2001 Nizozemsko jako první stát umožnilo sňatky homosexuálních párů. K Nizozemsku se už připojilo 16 zemí, jako poslední v pátek přibyly USA, kde mohli dosud sňatky uzavírat gayové a lesbičky jen v některých státech.

 

Související