Tuniská vláda se rozhodla sestavit novou policejní jednotku určenou výhradně k ochraně turistů, do hotelů na pobřeží tak bude rozmístěno tisíc ozbrojenců. Vláda se tak rozhodla po pátečním atentátu, při němž útočník v letovisku Súsa postřílel 38 lidí. Tuniský parlament chce do konce července přijmout nový protiteroristický zákon.

Nová policejní jednotka má zabránit podobným útokům v budoucnosti. O novém protiteroristickém zákoně se začalo debatovat po březnovém atentátu na turisty v muzeu Bardo v Tunisu. Zahynulo tam 22 návštěvníků.

Předseda parlamentu Muhammad Násir navštívil lidi, kteří páteční střelbu v Súse přežili, a řekl, že se parlament rozhodl schválit protiteroristický zákon ještě před oslavami Dne republiky, které připadají na 25. červenec. Parlament bude podle Násira nutit vládu, aby přijala opatření, která umožní bojovat proti terorismu na všech frontách.

Návrh protiteroristického zákona počítá s přísnějšími tresty a sestavením komise, která se zaměří na vyhledávání kořenů terorismu. Mají vzniknout centra na přeorientování radikálů.

V Tunisku začaly revoluce známé jako arabské jaro. Po svržení prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011 se tam dostali k moci ultrakonzervativní islamistické skupiny a islamisté vedli vládu. Loni v lednu její předseda Alí Larajíz odstoupil, vznikla prozatímní úřední vláda a přijata byla nová ústava. Loňské parlamentní volby pak vyhrála sekulární strana Hlas Tuniska, avšak islamistická Strana obnovy skončila druhá a islamisté mají na tvorbu zákonů stále vliv. Podle odborníků na terorismus citovaných agenturou AP Strana obnovy nepodporuje zavádění přísnějších bezpečnostních opatření a povzbuzuje mladé lidi, aby se připojovali ke svaté válce.

Na sociálních sítích se dnes objevilo nové video pořízené při páteční střelbě v Súse. Trvá 11 minut a jeho autor sleduje atentátníka, zabírá jeho oběti a v pozadí je slyšet chaotické výkřiky. Střelec procházel v klidu kolem ležících turistů, střílel a až po nějaké době se vytvořila skupinka, která se ho snažila pronásledovat s pokřikem Chyťte ho! Útočník, jehož policie nakonec zastřelila, byl identifikován jako student Sajfaddín Rizkí, k útoku se přihlásila organizace Islámský stát.

Prezident České republiky Miloš Zeman dnes zaslal kondolenční telegram tuniskému prezidentovi Kaídu Sibsímu. "Ujišťuji Vás, že podporujeme boj tuniského lidu proti mezinárodnímu terorismu. Rád bych Vás též ujistil, v těchto obtížných chvílích, že bolest postižených rodin je sdílena celou Českou republikou," napsal Zeman.

Mezi oběťmi byli hlavně Britové. Asociace britských cestovních kanceláří odhaduje, že v Tunisku bylo v době útoku na 20 tisíc občanů Británie. Mnoho cestovních kanceláří vypravilo mimořádná letadla pro ty, kteří se chtějí vrátit. Domů se vracejí také němečtí turisté.

V Británii vyvolal kritiku postup největšího touroperátora Tui, pod kterého patří cestovní kanceláře Thomson a First Choice. Umožňuje zrušit zájezdy a vrácení peněz jen pro červencové termíny, od srpna pak už za běžných podmínek. Přitom Němci, kteří chtěli vyjet s týmiž cestovními kancelářemi, mají možnost dostat zpět peníze za zrušené zájezdy v plné výši až do poloviny září. Thomson a Thomas Cook tento týden zrušily všechny zájezdy do Tuniska. Odhaduje se, že na srpen si dovolenou do Tuniska zamluvilo 80 až 100 tisíc Britů.

Související