Při pondělním pumovém útoku byl v Káhiře zabit egyptský generální prokurátor Hišám Barakát. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví to oznámila agentura AFP. Podle původních zpráv byl prokurátor jen zraněn a spolu s ním dalších šest lidí.

Zdroj z ministerstva spravedlnosti potvrdil, že prokurátor svým zraněním v nemocnici podlehl. Barakát byl jmenován do funkce v červenci 2013 po rezignaci svého předchůdce Abdal Magída Mahmúda. Je nejvyšším představitele země, na kterého zaútočili radikálové. Na konci května jejich vůdci vyzvali, aby se členové zaměřili na soudce a útočili na ně v odvetě za pronásledování a popravy členů radikálních skupin.

Nálož v pondělí vybuchla ve chvíli, kdy Barakátův konvoj projížděl kolem vojenské akademie ve čtvrti Heliopolis. Prokurátorův zástupce útok označil za pokus o atentát na Barakáta, který byl převezen do nemocnice údajně s přeraženým nosem a vymknutým ramenem. Později ale ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že musel být operován a že se zotavuje.

Kromě Barakáta bylo podle původní zprávy zraněno pět členů jeho ochranky a jeden civilista. Svědci z místa útoku popsali silnou explozi, při níž se rozbila okna domů a vzňalo několik aut. K útoku se na Facebooku nejprve přihlásila málo známá skupina, která si říká Lidový odboj v Gíze, ale po několika hodinách text stáhla.

Egypt se potýká s násilím islámských radikálů od roku 2013, kdy armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího zvoleného za islamistické Muslimské bratrstvo. Po zákazu této organizace se extremisté zaměřili na vojáky a policisty a útočí na ně zejména na Sinajském poloostrově. Na konci května jejich vůdci vyzvali, aby se členové zaměřili na soudce a útočili na ně v odvetě za pronásledování a popravy členů radikálních skupin.

Po svržení Mursího skončily ve věznicích stovky příznivců Muslimského bratrstva a mnozí dostali vysoké tresty. Mursí byl odsouzen k trestu smrti, ale proti rozsudku se může ještě odvolat. V květnu zahynuli při jednom z atentátů na severu Sinaje tři soudci a jejich řidič.

Související