Americká televize NBC v pondělí oznámila, že ukončí své obchodní vztahy s podnikatelem a miliardářem Donaldem Trumpem. Důvodem jsou jeho urážlivé komentáře, které pronesl v polovině června na adresu imigrantů, uvedly světové tiskové agentury. Trump tehdy ve své řeči oznamoval, že se bude ucházet o křeslo prezidenta Spojených států.

Trumpova společnost organizuje mimo jiné každoroční soutěže krásy Miss USA a Miss Universe. Na televizní stanici NBC se ale už nebudou vysílat, oznámila společnost NBC Universal. Miliardář se už rovněž nebude objevovat v televizní reality show The Apprentice, další pořad Celebrity Apprentice bude rovněž pokračovat bez něj.

"V NBC jsou našimi základními hodnotami vyjadřování respektu a důstojnosti všem lidem. Kvůli nedávným hanlivým výrokům Donalda Trumpa na adresu přistěhovalců s ním společnost NBC Universal ukončuje své obchodní vztahy," uvedla firma ve svém prohlášení.

Donald Trump potvrdil letos 16. června, že bude příští rok kandidovat na amerického prezidenta. Během svého projevu mimo jiné obvinil Mexiko, že do USA posílá násilníky a další zločince. "Dovážejí drogy, zatahují do země zločinnost, jsou to násilníci, domnívám se, že někteří z nich jsou dobří, ale mluvím s pohraniční stráží a ti mi říkají, co se k nám dostane za lidi," uvedl tehdy Trump. Dodal, že v případě svého vítězství ve volbách má v plánu na hranici s Mexikem postavit obří zeď.

Miliardář v reakci na oznámení NBC uvedl, že na svých výrocích trvá. "Pan Trump trvá na svých prohlášeních týkajících se nelegálních přistěhovalců, byla trefná. NBC je slabá a jako všichni ostatní se snaží být politicky korektní, právě proto má naše země tak vážné problémy," uvedla Trumpova společnost v prohlášení.

Podnikatel v pondělí vystupoval před svými příznivci v City Clubu v Chicagu. Před jeho vchodem na něj čekal i hlouček demonstrantů. "Trump je rasista," křičeli podle místních médií protestující, většina z nich byli Latinoameričané.

Podnikatel, jenž byl mnoho let ženatý s Čechoameričankou Ivanou Trumpovou, se chce příští rok zúčastnit republikánských primárek. V Republikánské straně má již více než deset soupeřů, další republikáni to zvažují.

Související