Dva velké teroristické atentáty, při nichž letos v Tunisku zahynulo šest desítek cizinců, se do ekonomiky promítnou ztrátou 515 milionů dolarů (12,5 miliardy Kč). Jde asi o čtvrtinu příjmů, které má Tunisko z cestovního ruchu. V úterý to řekla ministryně pro cestovní ruch Salma Lúmíová.

Atentátníci v březnu zabili v muzeu v Tunisu 22 lidí a minulý pátek terorista zabil na pláži ve východotuniské Súse 38 lidí. Naprostá většina mrtvých byli cizinci.

Lúmíová po druhém útoku řekla, že tento útok "bude mít velké dopady na ekonomiku". "Ztráty budou velké. Zhroutí-li se toto odvětví (cestovní ruch), zhroutí se celé hospodářství," sdělila.

Loňské příjmy Tuniska z cestovního ruchu činily 1,95 miliardy dolarů. Turistika se podle agentury Reuters podílí na HDP Tuniska sedmi procenty a je velkým zdrojem deviz i pracovních míst.

Vláda už připravuje opatření, která mají ztráty pomoci překlenout. Lúmíová řekla, že se uvažuje o zrušení daně z pobytu cizinců a přehodnocení dluhové zátěže hotelových operátorů. Tunisko loni zavedlo daň ve výši 30 dinárů (370 Kč), kterou musí zaplatit každý cizinec při odjezdu ze země. Zrušení ale musí schválit parlament.

Páteční atentát vyvolal zděšení nad chladnokrevností, s jakou střelec Sajfaddín Rizkí pozabíjel 38 lidí slunících se na pláži. Tunisko zatím identifikovalo 25 obětí a naprostá většina z nich jsou Britové. Mezi identifikovanými oběťmi jsou dále Němci, Irové a po jednom občané Portugalska, Belgie a Ruska.

Tuniská policie už zatkla několik lidí, kteří zřejmě při přípravě atentátu napomáhali. Britové a Němci ve velkém počtu ruší letní zájezdy do Tuniska, francouzské cestovní kanceláře hlásí 80 procent zrušených dovolených v Tunisku. Kanceláře v ČR zaznamenaly sedm až deset procent zrušených zájezdů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru