Radikálové z organizace Islámský stát (IS) poprvé sťali ženy – na východě Sýrie usekli hlavu dvěma ženám, které obvinili z čarodějnictví. Informovala o tom v úterý syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z exilu. Bojovníci IS v Sýrii už tímto způsobem za rok zavraždili na 3000 lidí, ale zatím nikdy mezi nimi nebyly ženy.

"Lidé z IS jim usekli hlavu v provincii Dajr az-Zaur a je to poprvé, co SOHR zdokumentovala, že byly tímto způsobem zabity ženy," sdělil Ramí Abdar Rahmán, který SOHR vede. V obou případech prý byly ženy zavražděny společně se svými manžely. Oba páry Islámský stát obvinil z provozování magie a čarodějnictví a zabil je v neděli a v pondělí.

Islámský stát kruté zabíjení často natáčí na video a pak zveřejňuje na internetu. Na severu Sýrie a Iráku před rokem založil chalífát a v Sýrii od té doby tímto způsobem pozabíjel zhruba 3000 lidí, z nichž téměř 2000 byli civilisté.

Do bojů proti IS v Sýrii zasahují stále úspěšněji oddíly Kurdů. Bojuje se při hranici s Tureckem a z Turecka přišly zprávy, že vláda začíná uvažovat o zřízení nárazníkového pásma při hranici. V pondělí se sešla bezpečnostní rada státu a v tureckém tisku se šíří spekulace, že Turecko změní propozice armádě a umožní jejím jednotkám zapojit se do konfliktu a střílet na syrské území.

Prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu dnes řekl, že nepovažuje za rozumné interpretovat zavedení nových opatření na hranici tvrzením, že Turecko jde do války. Vůdce opoziční Lidové republikánské strany Kemal Kiliçdaroglu prohlásil, že vojenský zásah v Sýrii bude pro Turecko zničující, zvlášť když země nemá ještě po volbách sestavenu vládu. "Válka není dětská hra ani prostředek k zajištění pověsti. Dobrý politik ví, že přiživovat chaos a válku znamená nikoliv úspěch, ale zkázu. Tato země není hračka vašich ambicí," vzkázal s poukazem na Erdogana. Volby sice vyhrála Strana spravedlnosti a rozvoje, k níž prezident patří, ale nezískala nadpoloviční většinu a musí najít do koalice partnera.

Podle analytika Aarona Steina debatu vyvolaly vojenské úspěchy Kurdů u pohraničního města Tall Abjad, jímž vedla hlavní trasa IS z Turecka do Sýrie. Po ní mířili k IS bojovníci ze zahraničí i materiální zásobování. To, že IS o tento strategický bod přišel, prý pocítili obyvatelé syrského území ovládaného islamistickými radikály: stouply ceny potravin a dalšího zboží.

Kurdům, kteří obývají východ Sýrie, se dobytím Tall Abjadu otevřela cesta ke kurdskému městu Kobani dále na západě hranice. Dnes však podle SOHR na Tall Abjad nečekaně zaútočili bojovníci IS a po několikahodinovém tvrdém boji se jim podařilo ovládnout jednu čtvrť, uvedla agentura Reuters.

Turecko, které řeší konflikty s vlastní kurdskou populací, nemá zájem na posilování Kurdů za svými hranicemi.

Poradce izraelského ministra obrany Amos Gilad dnes prohlásil, že Sýrie se rozpadá a prezident Bašár Asad kontroluje tak pětinu území. Může prý skončit jenom se zbytkem země obývaným menšinovou šíitskou sektou alávitů, k níž patří. "Sýrie umírá, je pryč. Pohřeb bude oznámen v pravý čas. Bašár Asad se dostane do učebnic dějepisu jako ten, kdo ztratil Sýrii. Prozatím přišel o 75 procent území a stal se guvernérem asi 20 procent z bývalé Sýrie. Možná se stane prezidentem alávistánu," řekl Gilad.

Související