Sebevražedný atentátník v úterý zaútočil na konvoj NATO na hlavní silnici vedoucí od letiště k americkému velvyslanectví v afghánské metropoli Kábulu. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Počet mrtvých a zraněných se podle informací různí, potvrzené je úmrtí nejméně jednoho civilisty. Podle zpravodajského serveru BBC bylo při atentátu zabito šest lidí. Šestadvacet lidí v okolí výbuchu utrpělo zranění.

Výbuch otřásl přísně střeženou diplomatickou čtvrtí a poškodil některé domy. Svědci citovaní agenturou Reuters viděli rovněž poničená vojenská vozidla aliance. V době výbuchu vládní úředníci odcházeli z kanceláří na konci pracovního dne, který je zkrácený v době nynějšího muslimského postního měsíce ramadánu.

Šéf kábulských nemocnic Saíd Kabír Amírí agentuře AP řekl, že počet civilistů zraněných při výbuchu stoupl na 24. Chvíli předtím mluvčí sil NATO v Afghánistánu Susan Harringtonová sdělila, že jsou rovněž zraněni dva američtí vojáci, ale jen lehce.

Výbuch, který se odehrál necelý kilometr od ambasády USA, vážně poškodil dvě obrněná vozidla v napadeném konvoji. Podle mluvčí velvyslanectví Heather Eatonové nikdo z personálu úřadu není nezvěstný. K útoku se později přihlásilo hnutí Tálibán, které podle AP o tom informovalo v textové zprávě.

Exploze se udála týden po odvážném útoku proti budově parlamentu. Tento útok podle agentury AP ukázal akceschopnost islamistických vzbouřenců z hnutí Tálibán, proti kterým místní vláda bojuje již téměř 14 let.

Tálibán koncem dubna zahájil jarní ofenzivu a v jejím rámci znásobil útoky na členy bezpečnostních složek. Armáda a policie mají velké ztráty, protože Táliban otevřel fronty na několika místech.

Související