V zakázané zóně okolo havarované a odpojené jaderné elektrárny Černobyl vypukl požár. Oheň se postupně rozšířil na 130 hektarů porostu. Oznámila to v úterý agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na hasiče, kteří se snaží plameny uhasit. K boji s ohněm byla přivolána i letadla.

Podle hasičů požár začal vzplanutím suché trávy a rákosu v pondělí odpoledne u vsi Kovšilovka, která spadá do oblasti, odkud se po výbuchu reaktoru v elektrárně museli lidé vystěhovat. S ohněm bojuje 117 hasičů za pomoci 24 kusů techniky.

"Máme dost techniky a lidí, abychom vše udrželi pod kontrolou. Teď jsme do hašení zapojili i letadla," řekl náčelník záchranářů Mykola Čečotkin listu Ukrajinska pravda. Připustil, že je ale těžké předpovědět, kdy se oheň podaří uhasit, protože to závisí i na počasí. Přírodní park okolo odpojené elektrárny se rozkládá asi na 240 tisících hektarech.

Na přelomu dubna a května u Černobylu hasiči po čtyři dny zápolili s lesním požárem, který zasáhl 320 hektarů porostů. Požár vznikl v méně zamořené oblasti, ale poté postupoval západním směrem do míst, která byla při explozi elektrárny v roce 1986 radiací zamořena více. Postižené oblasti byly zarostlé vegetací a obtížně přístupné. Hořel les, suchá tráva i rákos na březích říčky Už. Úřady nevylučovaly, že někdo oheň založil úmyslně.

Lesní požár vyvolal paniku zvláště v Kyjevě, kde žije na dva miliony obyvatel a který leží asi sto kilometrů od Černobylu. Ukrajinští záchranáři ale od začátku ujišťovali, že žádné nebezpečí nehrozí. V celé oblasti se měřila radiace a žádné odchylky od normálu zjištěny nebyly. Premiér Arsenij Jaceňuk nicméně uvedl, že Ukrajina se potýkala s nejrozsáhlejším požárem od roku 1992. Současně uklidňoval veřejnost, že od elektrárny byl požár asi 20 kilometrů daleko.

Exploze čtvrtého bloku elektrárny v Černobylu v roce 1986 způsobila nejhorší jadernou havárii na světě. Reaktor byl přikryt betonovým sarkofágem, aby se zamezilo úniku radioaktivních látek. V současnosti se buduje nový kryt, který má být dokončen podle různých zpráv nejdříve letos, možná však až v roce 2017.

Zbylé černobylské reaktory byly kvůli nedostatku elektřiny v zemi odstaveny postupně. Jako první byl v roce 1991 uzavřen druhý blok, první blok skončil v roce 1996 a třetí, poslední fungující reaktor byl vypnut teprve v prosinci 2000.

Související