Člen vládnoucího klanu Saúdů princ Valíd bin Talál oznámil, že daruje veškeré své jmění na dobročinné účely. Jde o 32 miliard dolarů (788 miliard korun). Darované peníze budou určeny na sociální a humanitární projekty a uvolňovány začnou být už za jeho života.

Princ Valíd řídí saúdskoarabskou investiční společnost Kingdom Holding. "Tento filantropický závazek pomůže kulturnímu sblížení a porozumění i rozvoji společnosti. Má také zlepšit nezávislost žen a postavení mládeže a bude využit k řešení přírodních katastrof. Poslouží také k vytvoření větší tolerance na světě. Dar bude uvolňován podle přesného plánu v příštích letech a dohlížet na to bude administrativní rada," sdělil šedesátiletý princ v prohlášení. 

Společnost Kingdom Holding se zabývá rozmanitými činnostmi - řízením zábavního parku Euro Disney, řetězce hotelů Four Seasons, americké banky Citigroup nebo mediálního gigantu News Corporation. V Džiddě se podílí na výstavbě výškové budovy, která má být nejvyšší na světě a měřit má přes 1000 metrů.

Princ Valíd je vnukem zakladatele království krále Abdala Azíze a před dvěma lety ho časopis Forbes označil za 26. nejbohatšího člověka planety. Jeho majetek byl tehdy odhadnut na 20 miliard dolarů, což princ nesl nelibě, protože jeho jmění bylo prý o šest miliard podhodnoceno. Tvrdí o sobě, že začínal v podnikání s 30 000 dolary, které dostal jako dar od otce, a že si musel vzít půjčku 300 tisíc dolarů. 

Je znám velkorysými dary. V minulosti například daroval 25 vozů Bentley členům saúdskoarabského fotbalového týmu a letos slíbil dát tentýž vůz každému z pilotů zapojených do bojů v Jemenu.

Princi Valídovi patří luxusní jachta, největší soukromý letoun světa a také 200 automobilů, mezi nimiž je sbírka značek Ferrari a Lamborghini. V Rijádu vlastní sídlo o 420 místnostech s několika bazény.

Související