Mladý muž podezřelý z páteční vraždy dvou českých turistů v Albánii se policejním vyšetřovatelům k činu přiznal. Informovala o tom albánská média.

Muže zatkla policie v neděli odpoledne poté, co jej obklíčila v domě ve vesnici Grudë. Identifikovala ho na základě stop, které muž zanechal v autě zavražděných. Motivem vraždy byla údajně krádež auta, terénního vozu Nissan, v němž Češi cestovali.

Policie uvedla, že muž dvojici vyhrožoval automatickou zbraní a vynutil si tak vstup do vozu. Po krátké jízdě se strhla potyčka a mladík české turisty - muže a ženu - zastřelil. Pak utekl, přičemž zbraň nechal na místě.

Konzulka z českého velvyslanectví v Tiraně Radka Calábková řekla, že případ byl pro albánské vyšetřovatele absolutní prioritou i s ohledem na to, aby Albánie ukázala, že v zemi je bezpečno a že šlo o ojedinělý incident. "Policie tohoto podezřelého vytipovala jako možného pachatele," uvedla Calábková. Policisté měli podle ní poměrně silné indicie, že muž tento trestný čin spáchal.

Ve vesnici Grudë, kde se muž v jednom z domů skrýval, bylo nasazeno asi 350 policistů, včetně příslušníků speciálních jednotek. Na místě byl také policejní vyjednávač, který se podle webu listu Shqiptarja snažil mladíka přimět, aby se policistům vzdal. Muž vyšel ven, až mu policie slíbila, že ho nezabije.

K dopadení údajného pachatele se krátce nato vyjádřil albánský ministr vnitra Saimir Tahiri. "Ten muž měl být pořád ve vězení za svůj předchozí zločin, a ne zabíjet znova," uvedl Tahiri na Facebooku. Poukazoval tím na fakt, že mladík pocházející z vesnice nedaleko Škodry byl už dříve odsouzen za loupežnou vraždu z roku 2010, při které zemřel třináctiletý chlapec. Čin spáchal spolu se svými bratry, když mu bylo 14 let. Ve vězení strávil pět let.

"Policie se domnívá, že měl úplně stejný (loupežný) motiv," uvedla Calábková. V Albánii se podle ní zvedla obrovská vlna sympatií k obětem. "Od veřejnosti k nám plynou kondolence, u ambasády byly svíčky a květiny," dodala Calábková. V centru metropole Tirany se dnes večer konalo pietní shromáždění svolané přes Facebook. Zúčastnilo se ho podle konzulky asi 60 lidí.

Sedmadvacetiletý hasič z Plzeňska a jeho šestatřicetiletá partnerka byli v pátek zastřeleni ve svém autě na silnici v horské oblasti. Výsledky pitvy, o kterých v sobotu informoval web listu Shqiptarja, údajně ukázaly, že Češi byli z blízkosti střeleni do hlavy.

Střelba se patrně odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vepředu na místě spolujezdce. Auto pak prý bouralo po nekontrolované jízdě, přičemž útočník byl zraněn. Dokázal ale ještě rozbít sklo a z vozu se dostat. Čin byl původně oznámen jako dopravní nehoda.

Vražda se stala v blízkosti lokality Theth na severu Albánie. Horská divočina v tomto okolí, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů a kde se nachází i národní park, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy, zejména pak z České republiky. Od cest do těchto míst je neodrazuje ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti.

Albánský policejní šéf Haki Cako však v neděli novináře ujišťoval, že v zemi bude od nynějška bezpečněji jak pro místní, tak pro turisty.

Související