Slovensko chce trestat své občany, kteří se v cizině zapojí do bojových operací polovojenských jednotek. Až osmileté vězení by tak hrozilo například za účast v konfliktu na východě Ukrajiny, kde na straně proruských separatistů bojují také Slováci. Vyplývá to z návrhu novely trestního zákona, kterou připravilo slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Již v současnosti hrozí na Slovensku trestní stíhání osobám, které bez povolení vykonávají službu v cizím vojsku. Ze stávající právní úpravy podle dřívějšího vyjádření odborníků a politiků ale není jasné, zda je trestná pouze služba v regulérní armádě cizího státu, nebo i účast v operacích neoficiálních ozbrojených seskupení v cizině.

Slovenské ministerstvo spravedlnosti navrhlo doplnit do trestního zákona nový trestný čin, a to účast v bojové činnosti organizované ozbrojené skupiny na území jiného státu. Trestné by po schválení předlohy zákona v parlamentu mělo být také verbování do zmiňovaných polovojenských organizací nebo poskytnutí například finanční pomoci takovým seskupením.

Na východě Ukrajiny podle dřívějších informací medií po boku proruských povstalců bojují také Slováci. Spolu s kolegy z ČR prý vytvořili samostatnou jednotku, která je součástí takzvané Mezinárodní brigády 15. armády samozvané Doněcké lidové republiky.

Z některých odhadů vyplývá, že proruským separatistům pomáhá na Ukrajině několik desítek Slováků. Naopak několik Slováků se údajně zase zapojilo do činnosti dobrovolnického ukrajinského praporu.

Související