Nedávné územní ztráty organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii ukazují, že extremistická skupina bude poražena. Během návštěvy Pentagonu to v pondělí prohlásil prezident Spojených států Barack Obama.

Spojené státy, které podnikají se svými spojenci nálety proti pozicím IS, budou podle Obamy i nadále zasahovat proti finančním možnostem skupiny a blokovat její peněžní transakce.

Úkolem USA je rovněž pokračovat ve výcviku a poskytování potřebné výbavy umírněným opozičním skupinám v Sýrii, které bojují proti režimu Bašára Asada, řekl americký prezident.

Podle něho Washington stále neplánuje vyslat další vojenské jednotky na blízkovýchodní bojiště.

Obama zopakoval, že vítězství nad islamisty nebude tak rychlé. Podle něj však k úspěšnému dosažení jejich porážky budou stačit pozemní jednotky "silného partnera v Iráku".

Nedávné neúspěchy v pozemních bojích včetně pádu města Ramádí prý iráckou vládu šokovaly a povzbudily k novému úsilí. Do boje se podle Obamy hlásí mnoho místních dobrovolníků, z nichž mnozí již podstupují výcvik.

Prezident prý zaznamenal i hrozbu menších útoků ve Spojených státech a řekl, že se musí dělat více pro to, aby se IS zabraňovalo provádět nábor teroristů na americkém území.

Související