Sebevražedný atentátník v úterý v Kábulu zaútočil na konvoj s vojáky Severoatlantické aliance (NATO). Oznámilo to afghánské ministerstvo vnitra, ale zatím není jasné, zda si útok vyžádal mrtvé nebo raněné. Podle televize NBC se k útoku přihlásilo radikální hnutí Taliban.

Aliance oznámila, že nikdo z jejích vojáků nebyl zraněn ani zabit. Zranění utrpěli tři nebo čtyři civilisté, uvedla afghánská vláda. Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu české armády řekla, že všichni čeští vojáci sloužící v Afghánistánu jsou v pořádku.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra, jehož citovala agentura Reuters, řekl, že dějištěm atentátu byla čtvrť Šáha Šahída na východě města.

Policie později informovala o dalším útoku. Na východě Kábulu byl slyšet výbuch a ozbrojencům se prý podařilo proniknout do jedné budovy poblíž sídla afghánské rozvědky.

V Kábulu zaútočil sebevrah na konvoj NATO i 30. června, zabil jednoho civilistu a zranil přes 20 lidí.

Taliban koncem dubna zahájil jarní ofenzivu a znásobil útoky na členy bezpečnostních složek. Armáda a policie mají velké ztráty, protože Taliban otevřel fronty na několika místech.

Severoatlantická aliance loni v prosinci ukončila svou bojovou misi, ale v Afghánistánu je stále přes 12 000 zahraničních vojáků, jejichž úkolem je pomáhat při výcviku afghánské armádě. Mezi cizími vojáky je 9800 Američanů. Senátor John McCain při své sobotní návštěvě Kábulu řekl, že Taliban znásobil činnost a že by američtí vojáci měli v zemi zůstat déle, aby zabránili Talibanu v dalším postupu.

Související