Při pondělním bombardování Jemenu zahynulo téměř 180 lidí. Jde o nejhorší denní bilanci od března, kdy do jemenského občanského konfliktu vstoupila letecká koalice arabských států.

Při náletu bylo zasaženo i oblíbené tržiště na předměstí jihojemenského města Aden, kde zahynulo nejméně 45 civilistů. V provincii Láhidž pak přišlo o život 60 lidí, když jedno z letadel zasáhlo dobytkářský trh. Při náletu na silniční hlídku šíitů mezi Adenem a městem Láhidž zemřelo 30 lidí, z nichž deset byli šíitští bojovníci. Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií minulý týden po několikadenní pauze opět začala s leteckými útoky.

Boje si dosud vyžádaly na 3000 obětí a Organizace spojených národů (OSN) v úterý oznámila, že má zatím jen 13 procent z 1,6 miliardy dolarů (40 miliard Kč), jež potřebuje na pomoc Jemencům.

OSN odhaduje, že 80 procent z 21 milionů občanů potřebuje nějaký druh pomoci a 13 milionům lidí se nedostávají potraviny. Ze svých domovů odešlo kolem milionu lidí a OSN hovoří o "masivní humanitární krizi".

Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) řekl, že OSN má prozatím jen 209 milionů dolarů. Z toho třicet procent darovaly Spojené státy, devět procent Japonsko a něco přes sedm procent Evropská komise.

Asi 12 procent z těchto peněz pochází z fondů OSN určených na rychlou pomoc. Laerke upozornil, že Saúdská Arábie vede koaliční nálety na Jemen, avšak přislíbenou částku 274 milionů dolarů stále nepoukázala.

Rijád bojuje na straně jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího proti jednotkám šíitů, které od loňského září obsazují Jemen. Podle OSN potřebuje pomoc 80 procent Jemenců. "Situace je obecně katastrofální," řekl Antoine Grand z Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) k jemenské krizi.

O příměří s oběma stranami vyjednává zvláštní vyslanec OSN Ismáíl šajch Ahmad, který chce vyjednat podobné humanitární příměří, jaké se podařilo uzavřít v květnu. Podle šíitů ale pondělní masakry po celém Jemenu Ahmadovy rozhovory zkomplikují.

"I když je zde zástupce OSN, jsou tu stovky mrtvých a zraněných. Nebude žádné příměří, žádné stahování, žádná kapitulace. Kupředu, jemenští hrdinové, vítězství se blíží," napsal na Twitteru jeden z šíitů.

Související