Bývalý srbský velitel polovojenských jednotek Dragan Vasiljković byl ve středu vypovězen z Austrálie do Chorvatska, které tohoto Srba, známého pod přezdívkou kapitán Dragan, obviňuje ze spáchání válečných zločinů během války v bývalé Jugoslávii. Deportaci předcházela právní bitva trvající deset let.

Šedesátiletý Vasiljković bojoval proti vydání do Chorvatska už od roku 2006, kdy ho zadržela australská policie. V Austrálii žil pod jménem Daniel Snedden a živil se jako golfový instruktor v Perthu.

Chorvaté Vasiljkoviče obviňují, že se během války za nezávislost v letech 1991 až 1993 podílel na válečných masakrech a že vydával rozkazy k zabíjení civilistů a válečných zajatců.

V minulosti Vasiljković přiznal, že sloužil jako srbský velitel, podíl na válečných zločinech však odmítá. Naopak trvá na tom, že svým mužům takové jednání zakazoval. Pokud soud uzná jeho vinu, hrozí mu až 20 let vězení.

Vasiljković se narodil v Bělehradě, ale v Austrálii žil od patnácti let; díky tomu má i australské občanství. V roce 1991 se vrátil do vlasti, aby pomáhal s výcvikem chorvatských Srbů, kteří se vzbouřili proti jednostranně vyhlášené nezávislosti Chorvatska na někdejší Jugoslávii.

Válka mezi chorvatskou armádou a srbskými separatisty skončila v roce 1995, kdy Záhřeb po rozsáhlé ofenzivě převzal kontrolu nad povstaleckými oblastmi. Konflikt si podle odhadů vyžádal na 20 000 lidských životů.

Advokát Darko Stanić australské rozhlasové stanici SBS řekl, že soud ve Splitu jej pověřil zastupováním obžalovaného a že doufá, že se s klientem setká ve čtvrtek.

Související