Italská společnost Hacking Team, která dodává vládám a tajným službám po celém světě software pro sledování telefonní a internetové komunikace, ve čtvrtek přiznala, že byla napadena hackery a že ztratila kontrolu nad svým hlavním produktem, kterým je software nazvaný Remote Control System (RCS). Program by nyní mohli zneužít zločinci, uvedla firma ve svém prohlášení.

"Vzhledem k tomu, že kybernetičtí zločinci zveřejnili v noci 6. července na internetu software ve vlastnictví firmy Hacking Team, existuje tu vážná hrozba," citovala z prohlášení firmy agentura ANSA. "Teroristé, vyděrači a další by mohli této technologie zneužít v případě, že by k tomu měli technické možnosti. Domníváme se, že je to velmi nebezpečná situace," dodala. 

Kontroverzní společnost Hacking Team, která je terčem kritiky lidskoprávních aktivistů za údajnou spolupráci s autoritářskými vládami, již v úterý oznámila, že se útočníci zmocnili důležitých interních dokumentů.

Mezi zákazníky softwarové společnosti patří podle uniklých dokumentů mimo jiné americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), úřady několika evropských zemí včetně Česka, Německa či Polska, ale rovněž policie a tajné služby v některých zemích kritizovaných za porušování lidských práv - Etiopie, Kazachstánu, Saúdské Arábie či Súdánu.

Související