V Británii se koncem letošního roku uzavře poslední hlubinný černouhelný důl. Oznámila to v pátek britská uhelná společnost UK Coal Holdings. Do historie tím odejde odvětví, jehož produkce poháněla průmyslovou revoluci v její průkopnické zemi a které ještě před stoletím zaměstnávalo přes milion lidí.

UK Coal v pátek uzavřela po 90 letech těžby důl Thoresby Colliery v hrabství Nottinghamshire, kde pracovalo 360 lidí. Kolem 15. prosince pak definitivně skončí její poslední důl v Kellingley v North Yorkshiru, který se otevřel před 50 lety a nyní zaměstnává 700 lidí.

"Je to velmi smutný den a znamená to konec celé jedné éry," uvedla UK Coal podle agentury Reuters. Už na konci června se předčasně uzavřel důl Hatfield Colliery v South Yorkshiru, když mu vláda odepřela další subvence.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Hlubinná těžba uhlí je v Británii v posledních desetiletích stále nerentabilnější. Podkopala ji mnohem levnější konkurence uhlí ze zámoří, propad cen uhlí v Evropě, klesající domácí poptávka i vládní politika odchodu od uhlí v energetice. Britští provozovatelé elektráren už od počátku tisíciletí nakupují v zahraničí více uhlí než z domácích zdrojů. UK Coal je od roku 2013 v nucené správě a vláda firmě poskytla půjčku na pomoc s řízeným uzavíráním dolů.

Hlubinné doly se ještě na jaře podílely na britské těžbě uhlí 38 procenty. Zbytek připadal na povrchové doly, uvádějí údaje ministerstva energetiky.

Vrchol zažívala těžba uhlí v Británii v letech před první světovou válkou. Tehdy odvětví na téměř 3000 dolech zaměstnávalo zhruba 1,2 milionu lidí.