Blížící se vyvrcholení letu sondy New Horizons k Plutu možná pomůže vyřešit i otázku, která astronomům zvedá hladinu adrenalinu už pěknou řádku let: k jakému objektu výprava vlastně směřuje. Odborníci se totiž nemůžou shodnout, jestli je Pluto planeta, kometa, trpasličí planeta, nebo něco úplně jiného.

Pluto objevil americký astronom Clyde W. Tombaugh 18. února 1930 podle nepravidelností v pohybu Neptuna. Už okolnosti jeho objevu jako by naznačovaly, že s tímhle kosmickým tělesem nic nebude takové, jak to vypadá. Pozdější propočty ukázaly, že Tombaugh vycházel z mylných předpokladů – Pluto je tak malé, že takové výchylky v pohybech Neptunu nemůže způsobovat. To, že americký astronom "předpovězenou" planetu opravdu našel, byla jen neuvěřitelná náhoda.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.