"Myslím, že většina Řeků včetně mnoha těch, kteří volili Syrizu, a mnoha těch, kteří v referendu před pár dny volili "ne", si uvědomila riziko grexitu," říká politolog Thanos Dokos. "Nevidím velké riziko pro radikalizaci," dodává.

Nejideálnějším řešením pro řeckého premiéra Alexise Tsiprase by podle něj byly předčasné volby. Pravděpodobně by je totiž vyhrál a jako bonus by se při sestavování kandidátek mohl zbavit vnitrostranické opozice.

HN: Jak bude Alexis Tsipras prodávat dohodu parlamentu?

To bude dost těžké už jen proto, že sedmnáct členů jeho strany bylo proti nebo se zdrželo podpory jeho mandátu před jednáním v Bruselu při sobotním hlasování. A může být jen hůř. Dalších patnáct řeklo, že sice dávají svoji podporu, ale ne bezpodmínečně pro další vývoj. Takže může ztratit další lidi.

Ratifikace jako taková by neměla být problém, protože může počítat s hlasy opozičních stran, které mají více než sto poslanců. Jediný možný problém je, že předsedkyně parlamentu patří mezi kritiky dohody a může hlasování protahovat a Řecko přitom dostalo jen málo času. Ale nepochybuji o výsledku volby.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.