Gruzie v pondělí obvinila Rusko, že na jižní hranici okupované Jižní Osetie rozmisťuje hraniční znaky, a dál tak nepřijatelně porušuje gruzínskou svrchovanost.

V důsledku vyznačení "hraniční linie" mezi Jižní Osetií a Gruzií se podle Tbilisi na území kontrolovaném ruskou okupační armádou ocitla část důležitého ropovodu spojujícího ázerbájdžánská naleziště s černomořským ropným terminálem.

Gruzie ztratila kontrolu nad Jižní Osetií a rovněž Abcházií po válce z roku 2008. Obě provincie s podporou Moskvy vyhlásily nezávislost, kterou střeží silné vojenské oddíly ruských "mírotvorců".

Ty nyní podle prohlášení gruzínského ministerstva zahraničí vztyčují na jihu Jižní Osetie hraniční znaky, z nichž některé se ocitly až půldruhého kilometru v hloubi neobsazeného gruzínského území.

Pod kontrolu ruské armády se tak podle Tbilisi dostala část ropovodu Baku-Supsa, který provozuje ropná společnost BP-Azerbaijan. Ropovod dlouhý 830 kilometrů směřuje z ázerbájdžánské metropole Baku do terminálu Supsa na západním gruzínském pobřeží.

Jeho kapacita je 100 000 barelů ropy denně.

Mluvčí firmy BP-Azerbaijan Tamam Bayatlyová ázerbájdžánské agentuře ANS řekla, že společnost hodlá i nadále přepravovat ázerbájdžánskou ropu "spolehlivě, efektivně a bezpečně". Moskva zatím na gruzínská obvinění nereagovala.

Související