Světové mocnosti se dohodly s Teheránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Íránu. Oznámili to v úterý ve Vídni jménem jednajících stran šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf a ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová.

Spory ohledně íránského programu po dvanáct let komplikovaly mezinárodní vztahy. Proti ujednání se ihned a tvrdě postavil Izrael, který vyzval Kongres USA, v němž má většinu opozice, aby smlouvu zablokoval.

Americký prezident Barack Obama dohodu obhajoval a varoval kongresmany před "nezodpovědným hlasováním".

Obama věří, že dohoda s Teheránem umožní mezinárodnímu společenství ověřovat, že Írán nevyrábí jadernou zbraň. Ujistil, že odvolání sankcí bude postupné podle toho, jak bude Írán naplňovat dohodu. Ta podle něj také dokazuje účinnost diplomacie ve světě. Na adresu Kongresu zdůraznil, že bude vetovat jakýkoli text, který bude dohodu blokovat.

Dohodu uvítal i íránský prezident Hasan Rúhání. V Íránu se očekávají velké oslavy kompromisu, který íránští představitelé prezentují obyvatelům jako "velmi dobrý" pro Írán.

Zaríf řekl, že dohoda není vyčerpávající, ale je nejlepší, jaké bylo nyní možné dosáhnout. "Dokázali jsme dnes ukončit zbytečnou krizi. Dosáhli jsme historického okamžiku," řekl šéf íránské diplomacie. Mogheriniová ocenila podle ní velmi těžkou práci všech zúčastněných. "Je to rozhodnutí, které může otevřít cestu k nové kapitole mezinárodních vztahů. Myslím si, že je to znamení naděje pro celý svět," prohlásila představitelka EU.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury Reuters v úterý vyjádřil ve Vídni naději, že Spojené státy "splní slib, že nerozmístí obranné raketové systémy v Evropě, jakmile se dosáhne dohody o íránském jádru".

"Veškerá ta těžká práce se vyplatila a uzavřeli jsme dohodu. Bůh žehnej našemu lidu," řekl agentuře Reuters íránský diplomat, který si přál zůstat v anonymitě. Uzavření dohody agentuře potvrdil i jiný íránský představitel.

Dohoda, která má 159 stran, má vést k rychlému zmírnění a odvolání ekonomických sankcí proti Íránu, což zemi hlavně umožní získat více peněz zvýšeným vývozem ropy. Zrušení letitého omezení íránské produkce ropy sníží její světové ceny.

Dohoda také podle Reuters povede k odvolání zbrojního embarga proti Íránu, a to za pět let od chvíle, kdy smlouva začne fungovat. Íráncům by se také měla odblokovat konta a majetky v zahraničí. Írán přitom přistoupil na princip zvaný "snapback", který počítá s obnovením sankcí do 65 dní, pokud Teherán dohodu poruší.

Vysoce postavený západní diplomat agentuře AP upřesnil, že dohoda zahrnuje i kompromis mezi Washingtonem a Teheránem, který umožní inspektorům OSN prosazovat v rámci svých monitorovacích misí i návštěvy íránských vojenských zařízení. To dosud Írán tvrdě odmítal. O podobnou návštěvu ale bude muset OSN vždy žádat Teherán, který to může odmítnout a nechat konečné rozhodnutí na orgánu složeném ze zemí, které nynější dohodu dojednaly.

Izraelský ministr kultury a bývalý mluvčí izraelské armády Miri Regev prohlásil, že Írán dohodou získal "povolení zabíjet" a že USA nesmějí smlouvu ratifikovat. "Dohoda je špatná pro svobodný svět, špatná pro lidstvo," řekl člen vlády konzervativního premiéra Benjamina Netanjahua. Ten označil dohodu za "historickou chybu" pro celý svět. "Írán se blíží k získání jaderné bomby a disponuje miliardami dolarů na terorismus a útoky," řekl šéf izraelské vlády na Twitteru.

Íránská islámská republika neuznává Izrael a podporuje jeho nepřátele z řad arabských radikálů. V USA působí silná židovská lobby a republikánská většina v Kongresu kritizuje novou otevřenost demokratické vlády Baracka Obamy vůči Íránu.

Vidí ale současně zájem na nynějším posílení vztahů obou zemí, které mají společného nepřítele v podobě obávaného Islámského státu.

Cílem jednání bylo dosáhnout konečné dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání ekonomických sankcí proti Íránu. Dohoda by měla rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby.

Írán tuto možnost dlouhodobě popírá. Jeho jaderný program prý slouží pouze mírovým účelům.