Čínské úřady od minulého týdne bez obvinění zadržují skupinu 11 cizinců, mezi nimiž jsou hlavně Jihoafričané a Britové. Jihoafrická humanitární, nábožensky inspirovaná organizace Gift of the Givers uvedla, že zadržovaní jsou její členové a že v Číně byli jako turisté. Peking je ale údajně podezírá z napojení na "teroristickou organizaci", informovala ve středu agentura AFP.

Zadržovaní cizinci patřili ke skupině 20 lidí, kteří byli zatčeni v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko 10. července. Devět osob úřady později propustily, ostatní ale zůstávají ve vazbě ve Vnitřním Mongolsku. 

Podle čínských úřadů někteří ze zadržených sledovali ve svém hotelovém pokoji propagandistická videa jisté zakázané organizace. "Zaměstnanci konzulátu skupinu navštívili a jsou v kontaktu s čínskými úřady," řekl agentuře Reuters mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Cizinci, kteří byli údajně na 47denní cestě po Číně zaměřené na návštěvu památek, byli zadrženi na letišti ve městě Ordos. "Tito lidé nemají žádnou spojitost s teroristy a ve svých zemích mají čistý trestní rejstřík," uvedla organizace Gift of the Givers. 

Gift of the Givers se na svých internetových stránkách prezentuje jako humanitární organizace inspirovaná súfismem, což je mystická forma islámu. Peking minulý rok nařídil rozsáhlé vyšetřování nevládních zahraničních organizací působících v Číně, přičemž se zaměřil především na humanitární organizace spojené s náboženskými hnutími.

Peking tvrdí, že čelí rostoucí islamistické hrozbě, jež pochází od menšinového muslimského etnika Ujgurů, kteří žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země, připomněla agentura AFP.

Související