Mexická vláda zveřejnila videozáznam, na němž je zachycen sobotní útěk drogového bosse Joaquína Guzmána z přísně střežené věznice Altiplano. Na nahrávce z bezpečnostní kamery je vidět, jak Guzmán několikrát přejde od své postele v cele k prostoru s toaletou a sprchou, než se skloní a zmizí důmyslně vybudovaným tunelem.

Malá díra v podlaze, kterou 58letý Guzmán proklouzl z cely, není na nahrávce vidět. Skrývá se totiž za nízkou přepážkou, kterou je koupelna oddělena od zbytku cely. Guzmán podle mexických úřadů využil "slepé místo", které je mimo dosah bezpečnostních kamer, aby bylo respektováno soukromí vězně.

Podle šéfa mexického úřadu pro bezpečnost Monteho Alejanda Rubida nebylo ani přecházení Guzmána po cele ničím podezřelým. "Je to přirozené chování pro vězně, kteří jsou dlouhodobě zadržováni v malém prostoru," řekl Rubido na tiskové konferenci.

Guzmánovi se útěk z vězení zdařil už v roce 2001 a mexické úřady ho znovu dopadly až o 13 let později. Útěk je ranou pro vládu prezidenta Enriqua Peni Nieta, která byla oceňována za nekompromisní postup vůči drogovým bossům. Mexický ministr vnitra Miguel Ángel Osorio již v pondělí prohlásil, že Guzmán měl nepochybně komplice mezi dozorci a dalšími zaměstnanci káznice, která se nachází nedaleko mexické metropole. 

Po Guzmánovi, který byl na bezpečnostní kameře naposledy viděn v sobotu ve 20.52 místního času (v neděli v 03.52 středoevropského času), již třetím dnem marně pátrají tisíce policistů. Úřady zastavily lety z letiště Toluca, které je nejblíže věznici, a zvýšily ostrahu na dalších letištích v zemi. Ve vazbě je 22 zaměstnanců věznice, kteří jsou podezřelí, že ke Guzmánovu útěku přispěli. Mexická vláda vypsala odměnu 3,8 milionu dolarů na dopadení Guzmána.

Na zveřejněném videozáznamu je vidět rovněž 1,5 kilometru dlouhý tunel, jímž se Guzmán dostal na svobodu. V tunelu byl pro uprchlíka připraven motocykl připevněný k železnému vozíku, který se pohyboval po speciálním kolejovém systému. Tím se Guzmánova cesta z věznice značně urychlila. Uprchlík při útěku zhasl světla v tunelu, na jehož konci na něj čekal dřevěný žebřík ústící do budovy uprostřed polí.

Prokurátoři již vyslechli majitele pozemku, na němž budova stojí, aby zjistili, kdo si ji koupil nebo pronajal. 

Šéf nechvalně proslulého drogového kartelu ze Sinaloy Guzmán patří mezi nejmocnější drogové překupníky na světě. Jeho kartel kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem ve Spojených státech. V roce 2009 vyčíslil magazín Forbes Guzmánův majetek na více než miliardu dolarů a zařadil ho tehdy na seznam nejbohatších lidí na světě.