Trest smrti požaduje kuvajtské státní zastupitelství pro jedenáct osob podezřelých z podílu na spáchání teroristického útoku na šíitskou mešitu v hlavním městě na konci letošního června. Informovaly o tom ve středu světové agentury s odkazem na zprávy místního tisku. Z činu, při němž sebevražedný atentátník zabil 27 lidí a 200 dalších zranil, se před soudem zodpovídá celkem 29 obžalovaných.

Mezi nimi je podle informace státní agentury Kuna sedm Kuvajťanů, pět občanů Saúdské Arábie, tři Pákistánci, 13 příslušníků beduínských kmenů bez státní příslušnosti a jedna osoba, u níž se občanství nepodařilo zjistit. Pět z nich je na útěku a bude souzeno v nepřítomnosti. 

Kuvajtské ministerstvo vnitra už dříve informovalo, že samotný atentátník pocházel ze Saúdské Arábie a do Kuvajtu dorazil v den spáchání teroristického útoku.

Dějištěm masakru z 26. června se stala mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě metropole Kuvajtu. Sebevražedný atentátník se odpálil u vstupu do budovy v době tradičních pátečních poledních modliteb. Na sociální síti Twitter se později k útoku přihlásila odnož radikální sunnitské organizace Islámský stát (IS) působící na Arabském poloostrově, která si říká Provincie Nadždž. IS ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii.

Podle kuvajtských představitelů spáchali islamisté útok ve snaze vyvolat v zemi, v níž třetinu obyvatel tvoří šíité a dvě třetiny sunnité, sektářské násilí. 

Kuvajt uvalil před dvěma lety po kritice organizací na ochranu lidských práv na trest smrti moratorium. V celách smrti jsou ale stále desítky odsouzenců. Za pět desítek let před moratoriem Kuvajt podle oficiálních statistik popravil 74 lidí.

Útok na kuvajtskou mešitu se na konci června odehrál ve stejný den jako teroristické útoky v jihovýchodní Francii a v tuniském letovisku Súsa.