Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve středu navrhl prezidentovi Vladimiru Putinovi zrušit ministerstvo pro Krym, protože úřad už svou úlohu splnil a na další integraci poloostrova do Ruské federace by mohlo dohlížet ministerstvo hospodářského rozvoje. Putin s myšlenkou souhlasil. Vládě nicméně zůstanou ministerstva pro rozvoj Dálného východu a severního Kavkazu.

Ukrajinský poloostrov Rusko anektovalo loni v březnu, po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče opozičními demonstranty v Kyjevě. Připojení Krymu si nechalo odhlasovat drtivou většinou místních Rusů v referendu, které se konalo pod dohledem ruských vojáků. 

Premiér současně navrhl vytvořit vládní komisi pro Krym, jejímž tajemníkem by se stal dosavadní ministr Oleg Saveljev.

Speciální ministerstva pro rozvoj Dálného východu a severního Kavkazu mají zůstat zachována, protože podle Medveděva "řeší úkoly rozpočítané na desítky let".

O likvidaci ministerstva se podle serveru Newsru.com začalo hovořit na pozadí série korupčních skandálů, které si vynutily demise i zatýkání v krymské vládě. Podle podnikatelského listu RBK čeká výnos o zrušení ministerstva pro Krym na Putinův podpis už týden. 

Spojené státy, Evropská unie a další západní státy v reakci na anexi Krymu a na rozdmýchání proruského povstání na východě Ukrajiny zavedly proti Rusku sankce. Moskva odpověděla zákazem dovozu západních potravin. Minulý měsíc obě strany sankce a protiopatření prodloužily.

Unijní sankce proti Krymu se týkají dovozu zboží z Krymu do zemí EU, omezení turistického ruchu a dopravy, zákazu investování či vývozu určitého zařízení.