Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu zveřejnil detailní snímky, které sonda New Horizons pořídila při úterním průletu kolem trpasličí planety Pluto a jejího měsíce Charon. Jde o první podrobnější obrázky, které nyní budou po dobu 16 měsíců přicházet z paluby aparátu, jenž se pohybuje pět miliard kilometrů od Země.

Vědci jsou podle rozhlasové stanice BBC zatím zdrženliví v komentáři k obrázkům, které nicméně označují za ohromující. Potřebná data získaná sondou zatím nemají k dispozici, a veškeré závěry se proto podle nich zatím blíží spekulacím. Za největší novinku prozatím označují fakt, že Pluto a jeho měsíce zřejmě nejsou mrtvé planety, že jejich povrch je relativně mladý a aktivní.

Na zatím nejpodrobnějším snímku Pluta je vidět asi stokilometrový pás bez jakýchkoli kráterů, což je podle expertů náznak, že místo nedávno poznamenala geologická aktivita. Na snímcích jsou zachyceny hory vysoké 3300 metrů, nečekaně ostrý záběr měsíce Charon odhaluje velké kaňony.

Sonda New Horizons se v úterý k Plutu přiblížila na nejbližší vzdálenost 12 400 kilometrů. Stala se prvním pozemským aparátem, který trpasličí planetu navštívil za 4,5 miliardy let její existence. Nyní je sonda už 1,6 milionu kilometrů od Pluta daleko.