V Německu se stala terčem útoku žhářů další připravovaná ubytovna pro běžence. Dosud neznámí pachatelé zaútočili v noci na čtvrtek na prozatím ještě prázdný komplex v bavorském Reichertshofenu, napsala agentura DPA.

"Zatím nemůžeme vyloučit, že motiv je xenofobní," uvedl policejní mluvčí Hans-Peter Kammerer. V minulosti se v městečku konalo několik demonstrací proti chystanému ubytování běženců.

V Reichertshofenu nedaleko Ingolstadtu vzniká ubytovna z někdejšího hostince, zprovozněna měla být v září. Žháři založili oheň u dvou vstupů, plameny se pak rozšířily do sálu, který zcela zničily. Škoda je odhadována na nejméně 150 tisíc eur (přes čtyři miliony korun).

I přes žhářský útok ale uprchlíci v Reichertshofenu nakonec ubytováni budou, bude se muset jen počkat na dokončení renovace, uvedl dnes zástupce příslušného zemského okresu Martin Wolf. "Měl by to být také signál směrem k pachatelům," uvedl.

V posledních měsících bylo zaznamenáno několik žhářských útoků na budoucí ubytovny pro uprchlíky v několika spolkových zemích. Nově policie vyšetřuje také případ střelby na ubytovnu v saském Böhlenu nedaleko Lipska, která již hostí asi 160 uprchlíků. Neznámí útočníci na ni stříleli o víkendu, nově se ale ukázalo, že útoky se odehrávaly dvě noci po sobě. Při střelbě nebyl nikdo zraněn, poničeno bylo několik fasádních obkladů.

V Německu se v poslední době šíří xenofobní nálady. Jen od ledna policie zaregistrovala přes 150 útoků s xenofobním či rasistickým podtextem, což je zhruba stejně jako za celý loňský rok.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International dnes vyzvala Německo, aby lépe chránilo cizince na svém území. "Silný nárůst rasisticky motivovaného násilí musí být pro politiky impulsem, aby se rasistickým náladám ve společnosti jasně postavili," uvedla šéfka AI v Německu Selmin Caliskanová. V tak bohaté zemi jako je Německo je prý ostudou, že existují politici, kteří hovoří o přetížení systému, místo aby uprchlíky ochránili.

Související