Drtivá většina východní hranice Ruska je řídce osídlená a ekonomicky zaostalá. Je zde ale jedno město, které by se mohlo stát novým Las Vegas Východu. Přilákat by mohlo gamblery z celé Asie. Mezi města jako je Monte Carlo či Mayfair by se totiž mohl podle zpravodajského serveru BBC zařadit i ruský Vladivostok.

Přístav u Pacifiku byl během studené války pro cizince zcela uzavřen, jelikož byl sídlem sovětského Tichomořského loďstva. Hazardním hráčům rozhodně nevadí ani sankce spojené se současným konfliktem probíhajícím na východě Ukrajiny, důležité jsou pro ně hlavně italské rulety, které do Vladivostoku zamíří přímo z turínských dílen.

Jednu z nich vlastní i skot Craig Ballantyne, provozní ředitel vladivostockého kasina Tigre de Cristal, který pracuje pro jednoho z největších herních magnátů Laurence Ho. Podle něj se ruský Dálný východ brzy stane centrem asijských hazardérů. "Uvědomte si, že je zde asi 120 milionů Číňanů, Japonců a Korejců zapálených do hraní, kteří žijí pouze dvě hodiny letu odtud," říká Ballantyne.

Římské sloupy a honosné osvětlení v jeho kasinu by přitom měly být dokončeny během několika měsíců. Čínští dělníci a ruští elektrikáři tak ve dne v noci pracují, aby bylo vše připraveno na slavnostní otevření, na které možná přijede i prezident Vladimir Putin.

Stovky mladých Rusů se v současné době školí jako krupiéři, manažeři a recepční. Během pěti let tu bude půl tuctu dalších kasin, k dispozici bude vodní park, golfové hřiště, lázně, divadla. Všechno uprostřed lesů, kde teploty dosahují -20 stupňů Celsia.

Nejen nový zábavní průmysl, ale také vyhlášení Vladivostoku jako svobodného přístavu a řada dalších daňových a investičních pobídek by mohla ruskému Dálnému východu znovu pomoci vydobýt si čestné místo v rámci Putinova impéria.

Jenže růžovou budoucnost Vladivostoku by mohla zkazit "ušpiněná" realita. Kromě hazardu je totiž ruský přístav centrem korupce, úplatkářství a podvodů. Jestli se Vladivostok stane novým středobodem ruských příjmů, tak záleží pouze na tom, jestli miliardové injekce z veřejných peněz neskončí na soukromých kontech některých politiků a podnikatelů.

Související