Írán nehodlá vyjednávat se Spojenými státy o zahraničních otázkách, projednání íránského jaderného programu bylo výjimkou. Řekl to v sobotu v Teheránu nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Zdůraznil, že politika Teheránu proti americké "aroganci" se nezmění.

Íránská politika na Blízkém východě je podle něj v "přímém kontrastu" s tamní politikou Spojených států. Jaderná dohoda nezmění podporu, kterou dává Írán svým "přátelům" v regionu, ujistil Chameneí hnutí Hizballáh a další tamní spřízněné skupiny a hnutí.

Vyjádřil se krátce poté, co mluvčí Bílého domu prohlásil, že ve vztahu k Íránu ani do budoucna nelze zcela vyloučit vojenské řešení, poruší-li Teherán dojednanou dohodu. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy Josh Earnest také řekl, že uzavření smlouvy umožní USA získat větší vhled do íránských aktivit. 

Dohoda s Íránem, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodní sankcí, byla uzavřena v úterý po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas. Dokument ale tvrdě kritizoval Izrael a nelíbí se ani Saúdské Arábii, mocenskému rivalu Teheránu a jednomu z hlavních spojenců USA na Blízkém východě.

Související