Těla všech čtyř obětí byla v sobotu vyproštěna z havarovaného záchranářského vrtulníku, který se v pátek zřítil ve Slovenském ráji v lokalitě Kláštorská dolina. Na místě pokračují záchranné práce a vyšetřování příčin nehody, roklina Prielom Hornádu je proto v daném úseku až do odvolání uzavřena. Oznámily to slovenské zpravodajské portály tv.noviny.sk a aktuality.sk

Nehoda se stala v pátek večer, kdy záchranáři letěli na pomoc zraněnému desetiletému německému chlapci. Podle prvních poznatků stroj narazil do drátů elektrického vedení a spadl do vody v rokli. Zahynula celá čtyřčlenná posádka.

Vrtulník Agusta A109 K-2 patřil společnosti ATE se sídlem v Popradu. V jeho troskách zemřel 44letý pilot a tři členové letecké záchranné služby - 34letý záchranář, 45letý lékař a 37letý člen horské záchranné služby.

Mluvčí ATE Zuzana Turovčeková v sobotu uvedla, že všichni měli dlouholeté zkušenosti. Pilot létal 24 let, nalétal za svou kariéru přes 1800 hodin, řekla. Stejně zkušení byli i záchranáři s mnohaletou praxí. 

"Během své dlouholeté praxe pomohli stovkám zraněných, kteří se ocitli v nouzi, a zachránili několik desítek životů. V pátek při záchranné akci bohužel vyhasly ty jejich. Za jejich obětavou práci a plné nasazení jim patří velké uznání a čest jejich památce," řekla Turočeková.

Společnost ATE provozuje sedm stanic letecké záchranné služby po celém Slovensku, mimo jiné právě i v Popradu, odkud havarovaný vrtulník vyrazil.

Související