Pozornost opozičních médií a odsudky ruských nacionalistů vyvolala v sobotu zpráva o rozhodnutí známé ruské političky Mariji Gajdarové dát se do služeb ukrajinské státní správy. Třiatřicetiletá pravicově orientovaná aktivistka je dcerou Jegora Gajdara, který se v 90. letech výrazně angažoval ve vrcholné ruské politice a krátce vykonával i úřad premiéra. Gajdar, syn spisovatele Arkadije Gajdara, podlehl v roce 2009 srdečnímu záchvatu.

Marija Gajdarová byla na Ukrajině jmenována zástupkyní gubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho, někdejšího gruzínského prezidenta. Stejně jako on má v úmyslu získat ukrajinské občanství, informoval v sobotu kyjevský tisk. Gajdarová ruskou politiku na Ukrajině dlouhodobě kritizuje, nesouhlasí s anexí Krymu a odsuzuje bojové akce proruských povstalců. V Saakašviliho úřadu se má starat o reformu oblastní správy a kontakty s cizinou.

Rozhodnutí Gajdarové vyvolalo v kruzích blízkých Kremlu pozdvižení, protože služba pro ukrajinský režim, který ruská propaganda označuje za fašistický, je považována za zradu. Dokonce i představitel pravicového proudu ruské politiky Nikita Belych, kirovský gubernátor, o Gajdarové prohlásil, že se "postavila nejen proti ruské státní moci, ale i proti všem ruským spoluobčanům".

Gajdarová není jedinou známou osobností, která se v těchto dnech rozhodla na protest proti poměrům v Rusku působit v zahraničí. Trvalé přesídlení do Německa oznámila Žanna Němcovová, dcera opozičního politika Borise Němcova, který byl koncem února zavražděn v Moskvě. Důvodem jejího exilu jsou výhrůžky, které prý po smrti svého otce dostává.

Němcovová bude podle ruských médií působit v ruském vysílání německé rozhlasové stanice Deutsche Welle.