Saúdská Arábie zmařila šest sebevražedných útoků proti mešitám, bezpečnostním silám a diplomatickým zastoupením. Oznámilo to v sobotu podle agentury Reuters saúdskoarabské ministerstvo vnitra. Zároveň informovalo o rozbití organizace napojené na Islámský stát (IS) a zatčení 431 osob podezřelých z členství v jejích buňkách.

"Počet zatčených je v daném okamžiku 431, většinou jde o saúdskoarabské občany, kromě toho i osoby jiných národností… Odvráceno bylo šest sebevražedných akcí, jejichž terčem měly být postupně každý pátek mešity v provincii Východní oblast, současně s vražednými útoky proti bezpečnostním silám," citoval Reuters z ministerského prohlášení zveřejněného oficiální agenturou SPA.

"Odvrácena byla teroristická spiknutí, jejichž terčem se měly stát diplomatické mise a bezpečnostní a vládní zařízení i vraždy příslušníků bezpečnostních sil," uvádí se v dokumentu.

Zátah proti islámským radikálům oznámil Rijád dva dny po pumovém útoku u kontrolního stanoviště poblíž přísně střežené věznice v Saúdské Arábii, k němuž se přihlásila organizace IS. Při útoku zahynul pachatel a další dva lidé utrpěli zranění. Použití výbušniny v blízkosti věznice, ve které drží stovky islamistických radikálů, vyvolává obavy z narůstající aktivity IS v Saúdské Arábii, uvedla agentura Reuters.

Saúdská Arábie je součástí mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, jež podniká letecké útoky na pozice Islámského státu, který ovládá část Iráku a Sýrie. IS loni vzkázal svým příznivcům v Saúdské Arábii, aby nejezdili bojovat do Sýrie nebo Iráku, ale aby přímo v této monarchii útočili na oficiální činitele, cizince ze Západu a příslušníky šíitské menšiny.

Související