Před šesti lety prohlásilo Valné shromáždění OSN 18. červenec Mezinárodním dnem Nelsona Mandely. Politici i obyčejní lidé jsou na Mandelovy narozeniny nejenom v Jihoafrické republice nabádaní věnovat 67 minut svého času veřejně prospěšným pracím. Přesně tolik let věnoval Nelson Mandela službě africkému lidu.

Po celé zemi uklízí dobrovolníci veřejné prostory, rozdávají knihy a deky, ale také hračky do dětských domovů.

Zapojila se i Mandelova bývalá žena Winnie Madikizelová-Mandelová, se kterou se Mandela rozvedl v roce 1996. V rodinné restauraci poblíž Soweta, jednoho z největších afrických slumů, uspořádala oběd pro seniorky, které se dostaly do životní nouze.

Vdova po bývalém africkém prezidentovi Graça Machelová rozdávala v průběhu dne potravinové balíčky a speciálně pletené přikrývky na Johannesburgské univerzitě.

“Jak znám svého muže, tak kdekoliv tam nahoře je, tak vám všem, našemu národu žehná se zářivým úsměvem," komentovala Graça Machelová.

Tata, neboli otec, jak se Mandelovi v JAR říkalo, zemřel 5. prosince 2013 ve svém domě v Johannesburgu po dlouhém boji s plicní infekcí. V 90. letech spolu s tehdejším prezidentem Frederikem de Klerkem odstranil jihoafrický rasistický režim a po prvních všerasových volbách v roce 1994 se stal jihoafrickým prezidentem. Spolu s de Klerkem obdržel roku 1993 Nobelovu cenu míru.

Související