Příčinou smrti jednoho z nejznámějších čínských politických vězňů, tibetského duchovního Tändzina Delega Rinpočheho, byl srdeční infarkt. Oznámila to v neděli čínská státní média. Pětašedesátiletý Rinpočhe zemřel před týdnem ve věznici ve městě Čcheng-tu. Příčiny smrti dosud nebyly známé.

Tibetský duchovní si odpykával trest 20 let odnětí svobody, k nimž byl odsouzen za "terorismus a podněcování k separatismu". Propuštění Rinpočheho v minulých letech opakovaně žádaly Spojené státy, Evropská unie a mezinárodní organizace pro lidská práva.

Podle vězeňské služby tibetského lamu postihly těžké dýchací potíže a přes okamžitou lékařskou pomoc dvě hodiny po převozu do nemocnice zemřel. Pohřeb žehem se konal minulý čtvrtek v Čcheng-tu, kde si Rinpočhe odpykal 13 let ze svého trestu.

Pozůstalí si po Rinpočheho smrti stěžovali, že nemají přístup k jeho zdravotnické dokumentaci. Loni rodina vězněného žádala, aby byl duchovní kvůli špatnému zdravotnímu stavu předčasně propuštěn z vězení. Odpověď podle agentury Nová Čína zněla, že čínské zákony nic takového neumožňují.

Související