Řidič taxi, z něhož zmizelo pět Čechů na východě Libanonu, je bratrem muže zadrženého loni v Praze pro podezření ze spolupráce s teroristy. Oznámila to v Bejrútu rozhlasová stanice Voice od Lebanon. Skutečnost, že Alí Fajád, jeden z trojice Libanonců zadržených v Praze a čekajících na vydání do USA, je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, podle libanonského rozhlasu potvrdili členové jeho rodiny.

České ministerstvo zahraničí se odmítá ke zprávám z médií vyjadřovat.

Padesátiletý Taán řídil automobil, z něhož pětice Čechů v údolí Bikáa na východě Libanonu zmizela. V autě našla policie v sobotu opuštěné zavazadlo s jejich penězi a videokamerami. Z vozidla zmizel i řidič. Podle zprávy libanonské agentury NNA Čechy očividně unesli neznámí ozbrojenci ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. Dosud se mělo za to, že Taána s Fajádem spojuje jen fakt, že pocházejí ze stejné vesnice.

Souvislost libanonského incidentu s Fajádem zadržovaným v Praze naznačuje i nedělní zpráva Blesku, podle níž jeden z unesených Čechů byl v pražském procesu s Fajádem tlumočníkem a druhý zřejmě obhájcem. Zdroj informací list neuvádí.

Advokát Vladimír Řičica, jehož kancelář Alího Fajáda zastupuje, v neděli v prohlášení zaslaném médiím uvedl, že jeho klient je celou záležitostí šokován a "zcela vylučuje jakoukoli možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou". V České republice prý Fajád neusiluje o nic víc než o spravedlivý proces.

Řičica také uvedl, že právník, který patří mezi unesené, navštívil Libanon opakovaně. Zajišťoval prý podklady pro příslušné orgány veřejné moci a pro Fajádovu obhajobu.

Komunikaci v případu v Česku si vyhradilo ministerstvo zahraničí. Mluvčí úřadu Michaela Lagronová vzkázala, že "žádné spekulace, které se objevují v médiích, nebude ministerstvo s ohledem na pátrací akci komentovat, pokud nastane v případu jakýkoli vývoj, pak o něm bude informovat". O situaci bude opět jednat krizový štáb ministerstva, který se podle mluvčí sejde v úterý ráno. "Zatím nás ministerstvo zahraničí nekontaktovalo, nemáme žádnou oficiální zprávu," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Případem se zabývají české tajné služby. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert řekl, že vzhledem k vyhrazené komunikaci ministerstvem nelze více sdělovat. Podle informací médií z prostředí bezpečnostních složek se pracuje s několika verzemi. Jejich společným jmenovatelem je možnost, že únos skutečně souvisí s Fajádem a jeho zadržením v Česku.

Agentura NNA uvedla, že libanonská armáda prohledává místní hotely a zřídila v údolí Bikáa kontrolní posty ve snaze nalézt unesené osoby. Zatím nejsou zprávy, že by pátrání bylo úspěšné.

Spojené státy viní Alího Fajáda a jeho dva druhy Faouzi Jabera a Chálida Marabího z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice vinu i své vydání odmítá, v USA jí hrozí až doživotí.

Letos v červnu ale pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o přípustnosti jejich vydání do USA s odůvodněním, že Spojené státy nedaly dostatečné záruky ohledně toho, že muži nebudou ve vězení podrobeni nelidskému zacházení. Městský soud v Praze si tak bude muset od USA vyžádat upřesnění.

Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Konečný souhlas s extradicí mužů musí vyslovit český ministr spravedlnosti.