Británie chce rozšířit pomoc Spojeným státům v boji proti oddílům Islámského státu (IS) v Iráku a Sýrii. V rozhovoru pro americkou televizi NBC to řekl v neděli britský premiér David Cameron. Spojené království se zapojuje do leteckých útoků na džihádisty v Iráku, podíl na operacích v Sýrii ale omezuje na průzkumné lety. To by se podle Camerona mohlo změnit.

Cameron v roce 2013 nedokázal získat souhlas parlamentu s útoky britských sil proti syrským vládním vojskům prezidenta Bašára Asada. Vyzývá ale poslance, aby souhlasili s údery proti IS nejen v Iráku, ale i v Sýrii. "Chci, aby Británie udělala víc, ale vždy musím počítat s parlamentem," řekl Cameron pro NBC.

V pátek britské ministerstvo obrany oznámilo, že piloti Královského letectva se poprvé zúčastnili koaličních náletů na pozice IS v Sýrii v rámci letky amerických a kanadských sil. Někteří poslanci reagovali stížností, že vláda rozhodnutí parlamentu obešla a sněmovnu obelhala.

O rozšíření bojových operací na Sýrii se podle premiéra nyní v Británii diskutuje. "Nepochybujte o tom, že s vámi chceme pracovat na zničení chalífátu v obou zemích, v Iráku i Sýrii," vzkázal Cameron Američanům.

Premiér hodlá v pondělí předstoupit před parlament, který vyzve k rozšíření boje s extremismem a IS. Chce rovněž varovat ty, kdo by se chtěli připojit k 700 Britům bojujícím v řadách extremistických oddílů.

"Zneužijí vás. Mužům vymyjí mozek, přivážou k nim trhavinu a vyhodí je do povětří. Ženy zotročí a zneužijí. Taková je chorobná a brutální realita Islámského státu," citovala z připraveného Cameronova projevu agentura Reuters.

Související